Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли втори живот за пустеещите селски училища

Бивши училищни сгради се превръщат в цехове, хотели за селски туризъм и арт центрове

4
В село Влахи имат "Училище за природа", където се обучават деца от региона
Снимка: БГНЕС

Университетският център „Родопи“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е структура за изучаване на природата и населението в Родопите. Базата в село Славейно, разположена в бившия пансион към местното, вече неработещо училище, има 100 легла.

„Училището, ако го заобиколите от горната страна, ще видите каква пълна скръб. Като го гледаме, страдаме“, казва пред „Хоризонт“ бивш учител, жител на селото.

Пансионът е поддържан, защото се използва от СУ и всяко лято идват студенти, но училището е в плачевно състояние, обяснява и друга жителка на Славейно, също бивша учителка.

В село Влахи, община Кресна, старото училище е превърнато в „Училище за природа“. Според Юлия Йорданова от УС на едноименната фондация, това е „инвестиция с по-дългосрочен ефект“, защото образователният профил се запазва.  

Екоучилището е било създадено от млади ентусиазирани доброволци, занимаващи се с опазване на околната среда. „Решихме, че може би е добре да възстановим старо училище и да го превърнем отново в училище. Но училище за природата сред природата", разказа тя.

Старото училище във Влахи е било изоставено още през 70-те години на миналия век. Община Кресна обявила търг за продажба на сградата преди повече от 15 години, с условие да не се сменя предназначението и сградата да се ползва за образователни цели. „Тогава нашата организация кандидатства с програма как смятаме да го развиваме, купихме тази сграда.“

Училищната сграда не е голяма – едва 240 кв. м. разгъната площ. Била е ремонтирана няколко години. Сега предлага еднодневни и уикенд програми за деца от региона. През обучения сред природата са преминали около 100-120 деца. Доброволците, участвали във възстановяването, които също са обучавани по различни проекти, са повече от 200 – от България и други страни. 

Това са само два примера за сегашното битие на изоставените селски училища. Не са малко случаите, в които фондации, занимаващи се с изкуство, преобразяват старите училища в арт резиденции, като така ги спасяват от бавна разруха. 

„Закриеш ли училището, закриваш и селото“, посочи пред БНР Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села. Той цитира данни, според които през 2011 година в селски училища са се обучавали 112 хиляди ученици, през 2016 г. те са били 90 хиляди, а  тази година очакването е да се свият до 80 000.

Борисов отчете факта, че през последните години по различни европейски програми в някои училища, които не са били закрити, е било инвестирано доста – сменени са били дограми и покриви.

Все още обаче основният проблем за всички активни хора, които остават да живеят на село и да отглеждат децата си там, инвестирайки в земеделие, туризъм и други дейности, остава липсата на местно училище и ежедневното им извозване до други места.

„Последните години се изливат милиони европейски средства в селско стопанство, в модернизация на техника, на предприятия, на инфраструктура. Трябва да се инвестира и в училищата, тъй като децата на хората, които работят в земеделието, което е най-големият отрасъл, няма къде да учат и те трябва да имат алтернатива, а не да пътуват всеки ден по 15 км до градските центрове“, коментира Борислав Борисов.

„Тази вълна на закриване на училищата в селата, която започна масово 2004-2006 година, превърна част от старите училища в архитектурни призраци. Неслучайно хората изпитват изключителна тъга, разочарование и угнетение от това, че училищата, в които са израснали стотици, хиляди личности на България – лекари, адвокати, политици включително са тръгнали от селата, в момента голяма част от училищата се рушат или са вече разрушени.“

Според Борисов, част от училищата са били продадени прибързано и вече са частна собственост. Около 15% от закритите училища са превърнати в предприятия или складове на фирми, тоест са сменили предназначението си. Други са изкупени от инвеститори, които изчакват, за да ги превърнат в хотели за селски туризъм. По данни на Асоциацията на българските села това се отнася за около 20 на сто от бившите училища.

Борисов сподели, че местните хора не възприемат еднозначно този факт. „Местното население чувства болка от това, че училището, което е било център на познанието, на едно духовно развитие и е давало образователен тласък на хората, в момента е една машина за пари, дори да допринася в икономиката.“

Борислав Борисов даде примери от последните години и посочи много инициативи на хора, които учредяват сдружения, събират се в групи и искат да възстановят изоставени училища в селата. Увеличава се броят на хората, които търсят алтернативно образование за децата си и тъй като в конвенционалните градски училища това не може да се случи, вече има няколко такива училища в естествена селска среда, изтъкна той.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16