„Дигитализацията създава полза за всички – за по-удобно извършване както на сделки, така и на всякакъв вид интеракции с имотите. В крайна сметка ние прекарваме в имотите може би 90 и повече процента от времето и само 10% навън, сред природата.“
Как ще купуваме жилища в бъдеще след въвеждане на технологични продукти, които улесняват процесите? На първи етап много лесно ще разменяме стандартизирани и лесни за разбиране документи. На следващ етап ще можем да ги одобряваме и подписваме от всяка точка на света, подчерта Павлов.
Дигитализацията ще подобри прозрачността на пазара на недвижими имоти, категоричен е Георги Павлов.
„Пазарът на имоти е свързан с много информация от разнообразен вид и в момента много хора разчитат на това, че тя не е достъпна до всички потребители. Вие не знаете например всички сделки, които са се сключили в квартала, в който искате да купите или да продадете. Чрез proptech решения това може да стане много лесно, налично на вашия телефон и вие в рамките на по-малко от час да разберете колко струва вашият имот или имотът, за който се интересувате. И това касае както жилищните имоти, така и бизнес имотите - от гаража във вашия квартал до шопинг центъра пак в него.“
Това ще спести и много труд и занимания на брокерите, които ще могат да се концентрират върху най-важното: контакта с хората, смята Георги Павлов, който допълни, че брокерите постепенно ще се превърнат в консултанти.
„Защото, ако говорим специално за покупката на жилище – това е силно емоционален акт. Ще имате нужда от подкрепа от човек, който ви разбира. Ще имате нужда от компютър или от телефон, който да ви даде сухата статистическа информация по най-лесния и удобен начин, но това не изключва хората. /…/ От гледна точка на техническа информация, на правна информация, ще бъдете много улеснени от технологията – както вие, така и вашите консултанти, така и държавата.“
„Аз очаквам много различни варианти да се случат – понякога ще плащат продавачите, понякога ще плащат купувачите, понякога ще плащат рекламодателите, понякога ще плащат банките. Накрая живият живот ще покаже кой е работещият модел“, отбеляза още Павлов.
„Ще ви бъде полезно, ако всеки месец получавате смс, който ви казва – цената на вашия имот се повиши или понижи с толкова“, допълни Георги Павлов. Новите технологии ще позволят уеднаквяване на цените на сходни или еднакви имоти в една сграда например.
Павлов даде пример с първи стартъпи у нас, които се опитват да автоматизират процеса на оценка на имотите. „Единият работи за оценка на жилищни имоти, а другият – за оценка на бизнес имоти“.
В идеалния случай имот ще може да бъде продаден и за минути. „Защото ще има професионални компании, които ще ви предложат оферта за покупка незабавно, в момента, в който вие решите да го предложите, те вече ще имат приблизителна оценка на имота ви и ще ви направят предварителна оценка напълно автоматично. Това е въпрос на по-далечно бъдеще, но в рамките на нашия живот“, коментира Георги Павлов.
Дистанционното подписване и одобрение на сделки с имоти е нещо, което задължително ще се случи, защото хората вече са супер мобилни, посочи експертът.
Данъчната оценка също ще трябва да се прави от подходящ автоматичен софтуер, прогнозира Павлов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..