Огнян Гаврилов идва в САЩ скоро след завършването на Математическата гимназия в София. Бори се за оцеляване, но се записва да учи. След няколко години завършва право. Сега, 20 години след пристигането си в Америка, вече 40-годишният Гаврилов има адвокатска кантора в Калифорния с 2 офиса и 12 адвоката и още един адвокат, който работи в България и Белгия. Занимават се с гражданско, семейно, данъчно, корпоративно и международно право.
През 2016 г. едната от годишните награди за правосъдие - „Правосъдие зад граница“ става негово притежание, а в Калифорния миналата година печели едно от най-големите 100 дела в щата.
Другото е извън работата. Вицепрезидент е на Славяно-американската търговска палата в Калифорния. За да е в услуга на славянската общност в щата, която наброява 1,5-2 млн. души, и на 50-те хиляди българи там, а и на България.
„Търговските палати в Америка нямат достъп до държавни пари и изцяло са базирани на членски внос. Те са с цел да свързват хора или бизнеси и след това самите бизнеси се разбират как да си помагат. И другото нещо… може да имат малко политическа насока, където политици съдействат за най-различни закони, които са свързани с бизнес обстановката в държавата“, обясни той в интервю за Елена Цанева.
- Успяват ли нашите дипломати, политици, специалисти да използват максимално възможностите, които им се откриват?
- На държавно ниво, не особено. Но това не се отнася само за българите. Всички източноевропейски държави имат същия проблем… Говорим за държавно ниво. Правят някакво мероприятие или няколко мероприятия, но няма нищо след него и то е като една голяма екскурзия. Дори политици да отидат на тези мероприятия, подписват се документи, които са без стойност. И понеже нямаме представителство, да кажем на България в Сан Франциско, където би било номер едно място за инвестиции към България, защото България се развива много добре в сферата на софтуера, после нищо не се случва.
А това е идеята на такива мероприятия, да се намират инвестиции за България. Те идват правят мероприятие, което е много хубаво, много приятно. Идват президент, вицепрезидент и т.н., но след това понеже няма инфраструктура, всичко минава и заминава до другата година, когато някой друг идва на ваканция.
- Търсил ли Ви е някой за съвет какви са положителните страни на американската съдебна система, тук как се борят с корупцията?
- Преди около 2 години имаше някаква делегация от България, които бяха юристи, съдии и прокурори и ме бяха помолили да говоря пред тях в Сан Франциско. Тук съдебната система е сравнително чиста, да не кажем, че си е почти изцяло чиста, за разлика от българската. За това ги водихме по съдилища, за да се вземе по-добър пример как да се оправи нашата система в България. Защото ако се изправи съдебната система, икономиката веднага тръгва нагоре, защото хората не ги е страх да си държат парите, да правят инвестиции и т.н. Аз на тази тема говорих, и в интерес на истината беше малко разочароващо, защото след около половин час говорене, дочух на един от задните редове какъв съм бил „балък“, че вярвам, че може да се изчисти корупцията в България. Не знаех как да отговоря на такова нещо. Човекът, който го каза, не вярваше, че ще го чуя. Беше жалко, защото тези хора точно с тази цел бяха дошли тук, а те самите не си вярват, че може да се оправи.
- Как Ви изглежда делото на Кубрат Пулев за прословутата целувка, което беше в Калифорния, от професионална гледна точка?
- Първото нещо, което трябваше да се направи, е да се наеме невролог. Невролог, който да направи един доклад, в който да обясни какво се случва с мозъка на един човек, който са го били по главата 11 рунда. Той получава серия от сътресения на мозъка. Това беше първата стъпка. И съответно да се обясни, че като човек са го били по главата, всички тия сътресения на мозъка се комбинират с победата, с еуфория… Това се комбинира с културна защита. Ако се беше случило в България, с българска журналистка, няма да се получи голям скандал, ще бъде по-скоро куриоз.
Това трябваше да направи защитата. А не да се напада момичето. Не работи тук такава защита. Това е европейски тип защита, южноевропейски. В Калифорния това не работи. Това създава повече проблеми, отколкото решения.
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..