Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът с изоставените военни сгради, предвидени за разрушаване

5
Снимка: Добромир Видев, БНР

След инцидента в Хасково преди три месеца потърсихме чрез Закона за достъп до обществена информация списъка със сгради с отпаднала необходимост, предвидени за разрушаване.

Министерството на отбраната предостави местоположението на дванадесет от имотите, пет от тях са в Шумен.

Състоянието на имотите в Шумен не е добро, тъй като са освободени от нуждите на Министерството на отбраната още около 2000 година и от тогава нищо не е правено за тяхната поддръжка и ремонт. Това каза Диян Колев от шуменското подразделение на Главна дирекция “Инфраструктура на отбраната“. Единият от тези имоти е в града на ул. “Ген. Драгомиров“.

“Има три сгради в не много добро състояние, за които има изготвени констативни протоколи за установяване на годността на строежите. В тези протоколи е направено предложение да бъдат включени в рамково споразумение за разрушаване и премахване. Комисията, която ги е огледала, е преценила, че не е добро състоянието им и че са опасни, затова са предложени за събаряне“.

Преди два месеца Министерството на отбраната обеща да разруши опасна сграда в квартал  "Кумарица" в район Нови Искър. Сигнал за нея беше подаден дни след като в Хасково срутена стена на старо поделение уби човек.

Детството на Джулия е минало в района на разрушената сграда. Тя я помни още от времето, когато летище Доброславци е било действащо. А баща ѝ е работил тук.

Сега Джулия и малкият ѝ син също живеят в района на самосрутилата се сграда. Тя е категорична, че няма да го пусне да си играе вътре, както тя някога е правила. И изразява недоумението си защо военните не са запазили сградата. И я сравнява със същата, в която тя живее:

“Не мога да отговарям за военните, казвам ние как сме си направили блока и има още живот в него. Да, редно е да се поддържат тези стари сгради, така си мисля“.

“Те не могат да си купят самолети да ни охраняват, та ще бутнат старите сгради – няма да стане“, казва и Алена Тодорова – от 25 години тя живее в бившите вече военни блокове и гледа от терасата си как сградата се руши. 

“Двадесет години са така – всичко е разградено, ела да ги видиш кака са“, казва съпругът на Елена – Ради Тодоров. Той ни посреща, като също сравнява със своя поддържан, саниран и облагороден блок и разнебитената сграда в "Кумарица". Ради припомня, че два месеца след като телевизията дошла да снима и министерството обещало да я разруши, нищо не е се е случило.

Началникът отдел „Архитектура“ към Община Нови Искър Асен Банков казва, че общественото недоволство е накарало Министерството на отбраната да даде обещанието за бързото справяне с проблема:

“До момента все още нищо не се е случило. Предполагам, че ще го направят. Така или иначе административно процедурата по това да изберат някаква фирма, която да извърши събарянето е трудно да се случи. В този смисъл двата месеца ми се струват, че бяха кратки, които мисля, че те споменаха“.

А иначе Асен Банков припомня, че към района Нови Искър има доста интереси от бизнес и хора заради чистия въздух и близостта до София.

Засега в Общината няма съобщение, че МО имат намерение да събарят и сградата, позната като парното, и порутените общежития, които старите местни помнят като „ергенските квартири“. Само окъсани оградителни ленти и тук-таме надписи за забрана напомнят за опасността. А бавните темпове, с които министерството на отбраната се разделя с опасните си имоти, не притеснява 82-годишния дядо, който вътре в оградената зона гледа домати, краставици, тиквички и… пчели в малка градинка току до фасадата на порутената сграда.

Репортажите на Миглена Стоянова и Добромир Видев можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55