"Другата причина е тази, че искахме със създаването на този сайт да почетем паметта на всички строители, участвали не само при построяването на музея, но също така всички строители от Дряновския окръг. Сайтът е посветен на тях. В сайта има раздел, специално галерия със снимки описания на строители от Дряновския край, които са строили всъщност в цяла България", разказа пред "Хоризонт" Ралица Атанасова.
Създаването на сайта е изисквало да потърсят задълбочена информация за строежите на Колю Фичето, също така за градежите на всички останали строители.
"В сайта може да се види една хронология на строежите на майстор Колю Фичето. Прави впечатление наистина как много от строежите остават и до наши дни. Можем да видим за какво строителство е ставало въпрос. И в днешно време не знам дали е възможно да се постигне такъв мащаб", обясни Явор Атанасов в предаването "Преди всички".
Майката на Ралица Атанасова също е издирвала информация в архивни документи, за да събере повече данни за строителите на Историческия музей в Дряново.
"Прави ми впечатление, че строители, технически ръководители, с които тя специално е говорила, споменават, че преди 50 години строителите са смятали тяхното майсторство като дело. Не просто като работа, нещо, което трябва да се свърши, а дело, което ще остане след тях. Нещо, което те завещават реално на своите потомци."
Създаването на сайта е съобразено с модерните тенденции. За целта е анализирана информация и от сайтовете на други музеи в България и в други държави.
"И сме гледали да изработим един сайт, който да бъде хем модерен, хем да предоставя достатъчно информация на своите потребители. И също така ето и ние влагаме сърце да може да остане по-дълго време, и по-дълго време да бъде популярен", допълни Явор Атанасов.
"На сайта могат да се открият много любопитни факти освен за Колю Фичето, и за строителите от Дряновския край. Има богата галерия от снимки, с малко информация за всеки от строителите. Почели сме голяма част от строителите и също така имаме секция за спомени: потомци на строителите, които биха искали да споделят своите спомени относно професионалния живот и, разбира се, личен живот на тези строители, че са влагали сърце и душа в своите майсторства. Може да се открие също така интерактивна снимка на сайта с част от строителите, с информация отново за тях, с имена. Предполагам, че за потомците ще бъде наистина много интересно", сподели Ралица Атанасова.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..