Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията на Колю Фичето оживяват в новия сайт на Историческия музей в Дряново

Явор и Ралица Атанасови
Снимка: Ани Петрова
Навършват се 50 години от създаването на Историческия музей в Дряново. По този повод Ралица и Явор Атанасови са подарили нов сайт на музея. Прадядото на Ралица Атанасова е бил ръководител на бригадата, построила музея преди пет десетилетия.

"Другата причина е тази, че искахме със създаването на този сайт да почетем паметта на всички строители, участвали не само при построяването на музея, но също така всички строители от Дряновския окръг. Сайтът е посветен на тях. В сайта има раздел, специално галерия със снимки описания на строители от Дряновския край, които са строили всъщност в цяла България", разказа пред "Хоризонт" Ралица Атанасова.

Създаването на сайта е изисквало да потърсят задълбочена информация за строежите на Колю Фичето, също така за градежите на всички останали строители.

"В сайта може да се види една хронология на строежите на майстор Колю Фичето. Прави впечатление наистина как много от строежите остават и до наши дни. Можем да видим за какво строителство е ставало въпрос. И в днешно време не знам дали е възможно да се постигне такъв мащаб", обясни Явор Атанасов в предаването "Преди всички".

Майката на Ралица Атанасова също е издирвала информация в архивни документи, за да събере повече данни за строителите на Историческия музей в Дряново.

"Прави ми впечатление, че строители, технически ръководители, с които тя специално е говорила, споменават, че преди 50 години строителите са смятали тяхното майсторство като дело. Не просто като работа, нещо, което трябва да се свърши, а дело, което ще остане след тях. Нещо, което те завещават реално на своите потомци."

Създаването на сайта е съобразено с модерните тенденции. За целта е анализирана информация и от сайтовете на други музеи в България и в други държави.

"И сме гледали да изработим един сайт, който да бъде хем модерен, хем да предоставя достатъчно информация на своите потребители. И също така ето и ние влагаме сърце да може да остане по-дълго време, и по-дълго време да бъде популярен", допълни Явор Атанасов.

"На сайта могат да се открият много любопитни факти освен за Колю Фичето, и за строителите от Дряновския край. Има богата галерия от снимки, с малко информация за всеки от строителите. Почели сме голяма част от строителите и също така имаме секция за спомени: потомци на строителите, които биха искали да споделят своите спомени относно професионалния живот и, разбира се, личен живот на тези строители, че са влагали сърце и душа в своите майсторства. Може да се открие също така интерактивна снимка на сайта с част от строителите, с информация отново за тях, с имена. Предполагам, че за потомците ще бъде наистина много интересно", сподели Ралица Атанасова.

Повече за инициативата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15