Десетки жители в столичния квартал „Лагера“ негодуват срещу желанието на Столичната община да превърне междублоково пространство в място за паркиране.
Повече от 20 години въпросното място е обособено от живеещите там като градинка, където садят борчета (с пресаждане на коледни елхи), правят пясъчник за децата и монтират маса за тенис.
Преди дни обаче багери разкопават тревната площ. Причината: от 2001 година по регулация на мястото трябва да има джобове за безплатно паркиране.
Живущите около градинката се включват в протестна подписка. "Ние се грижим да си направим зеленина и да има чист въздух, поне малко, някъде", обясни пред "Хоризонт" Десислава Брайкова, която е инициатор на подписката.
Хората подозират, че зад действията на общината стоят по-дълбоки мотиви, а именно бъдещо разширяване на зоната за платено паркиране.
"За мен тук има корупционна схема. Това е междублоково пространство. Как междублоково пространство ще се направи на паркинг? Говорим за приоритетите в обществото - кои са по-важни: колите или хората? Зеленината... София бил зелен град. Някога...", коментира един от протестиращите срещу преустройството на градинката в бъдещ паркинг.
Хората, засегнати от промяната, декларират решимостта си да се борят за "последната глътка въздух".
"Заложените бомби преди десетки години - по времето на Софиянски, сега започват да гърмят. Има десетки случаи. Не може изградена зелена площ да се превръща в паркинг", заяви общинският съветник Симеон Славчев от Политическа група 5, който присъства на протестното събрание.
Кметът на Район Красно село Христо Апостолов потвърди пред БНР, че по регулация мястото се води джоб за паркиране на автомобили. "Който е абсолютно безплатен за всички граждани, той се прави за живеещите и не виждам откъде се получава подобен тип спекулации, че ще се прави платен паркинг."
Според районния кмет общинската администрация отдавна е наясно със статута на мястото, но просто сега има финансовата възможност да го преобразува в паркинг. Дървета няма да бъдат закачани за сметка на няколко паркоместа, увери още Апостолов.
Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..