Дядо му по майчина линия обичал да казва, че ако искаш да видиш сърцето на родопчанина, просто трябва да му изпееш една родопска песен. В родопските песни всеки може да преоткрие себе си и своя проблем, вярва и Хамид Имамски, според когото може би те затова са „толкова докосващи“. Не само в родопските песни, в целия български фолклор всеки може да открие съдбата си, подчертава той.
„Бог е един. Друг е въпросът кой какво чувства и кой откъде черпи информация за него, защото религията е по-тесен възглед за Бога. В крайна сметка, като турим чертата, всички ние се прекланяме пред един и същи субект, казано на философски език“, каза още Хамид Имамски.
Той е от Триград, или мястото, чието име значи „заградено от три страни“.
„Хамид от малък израсна сред нас. От малък пее. В детската градина го обожаваха всичките. Много пееше, много е добър, много сърдечен човек“, разказва жителка на Триград.
„Той е чудесно момче. Още от малък съм му казвал, че има дарба заложена в него и сега вече изпъкна като певец, който знае песни от едно време, от старо време, от корените на Родопа ги извлича тия песни и хората много го харесват. Има един меден глас, уникален. Като го слушаш, ти пълни душата“, разказва и друг от местните жители за певеца.
На Роженските събори Хамид пее от седемгодишен, спомня си друг мъж от Триград, за когото най-ценно в творчеството на Имамски е, че той изпълнява старите песни в техния автентичен вид - така както вече трудно могат да се чуят другаде.
„До старини да пее, да не спира“, пожелава му друг жител на Триград, който го нарича „приказно момче“.
Хамид Имамски смята, че дължи успеха си най-вече на желанието като излезе на сцената 1:1 да предаде чутото от възрастните хора, защото „човек не бива да отстъпва от истинското“. И добавя, че „като че ли има някаква вълна в момента, някаква потребност от това, някакъв глад за истинското, за автентичното“.
Първият му албум се казва „Чеирен се е запалил“ и за него певецът казва, че показва душата му. Повечето песни там са местни – от Триград, но се е опитал да разшири песенната география на Родопите. „В следващи мои проекти съм се замислил сериозно да засегнем всяка една част от Родопите, защото фолклорът е океан без дъно.“ Хамид дава пример с песента „Мехмедо, синко, Мехмедо“, която досега не е била официално изпълнявана и записвана и се харесва навсякъде, където пее.
Хамид Имамски по образование е лесовъд. Няма музикално образование, но има тънък усет за песента и нейната значимост. „Песента е лек за душата, някаква психотерапия. Често пъти срещам хора, отчаяни поради една или друга причина. „Изкарай ми една песен, да ми олекне!“
Тази година е пял поне на 50 бала само в района на Родопите. „Знаем кой набор завършва тази година – деца, бъдещото поколение на България, които за мое учудване страшно много са впечатлени от тоя фолклор, докосва ги.“
Хамид Имамски сподели, че голяма част от фолклорното богатство, което показва, дължи на прабаба си по майчина линия, която е живяла до 110 години и която нарича „жива енциклопедия“.
„Тя знаеше толкова много песни, с толкова дълбок смисъл, толкова истински. Успях около 500 да ги записвам. Както едновремешните лексикони учениците си правеха, и аз по същия начин – нещо като хоби: записвах си ги. По едно време бяха много объркани, седнах малко да ги класифицирам – любовни, исторически, битови...“, спомня си изпълнителят.
В момента Хамид Имамски пише и книга, в която също ще разкаже за приноса на прабаба си за обогатяването на песенния му репертоар.
Певецът изрази още недоумението си от това че, "едно 100-150 песни от великата Радка Кушлева са заличени умишлено от национален ефир само и единствено защото в тях се пее за Хасан, Мехмед и т.н."
"Това е част от българската национална култура, това си е български фолклор. Фолклорът е над парите, над политиката, над интересите. Фолклорът е дух. И когато тръгнеш да продаваш дух, става нещо опасно. Нали разбирате какво значи да продадеш душата си? Казвам много силни думи, понеже ме боли за този фолклор", допълни изпълнителят на родопски песни.
Цялото интервю с Хамид Имамски чуйте в звуковия файл.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..