Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипърски съд обяви застрахователя „Олимпик“ в ликвидация

Ликвидаторите трябва да уведомят кредиторите на дружеството, включително 200 000 български клиенти

| обновено на 30.07.19 в 17:49

Окръжният съд в Никозия обяви днес застрахователната компания „Олимпик“ в ликвидация. Делото за нейния фалит започна на 12 септември миналата година.

Съдът назначи днес двама постоянни ликвидатори на компанията, които ще действат заедно. Това са досегашният неин временен ликвидатор Павлос Накузи, който бе предложен от най-големия кредитор – Фонда за автомобилно застраховане /кипърския Гаранционен фонд/, както и официален представител на Република Кипър.

Очаква се днешното решение на съдия Ангелос Давид да бъде издадено и да бъде обнародвано в Официалния вестник на Кипър.

Ликвидаторите на "Олимпик" са длъжни да информират всеки кредитор на застрахователното дружество писмено и индивидуално, се казва в съобщение на Комисията за финансов надзор (КФН) след решението на съда в Никозия за започване на производство по ликвидация на кипърски застраховател.

Всички известни кредитори на "Олимпик", в това число и 200 хил. български клиенти на застрахователното дружество, трябва да бъдат информирани за правата си и да получат указание за сроковете и вида документи, които трябва да подадат. Ако те вече са предявили вземането си към дружеството, няма необходимост да го правят и пред ликвидаторите. Ако такава претенция все още не е предявена, то това трябва да бъде направено.

Очаква се ликвидаторите да предоставят формуляр за предявяване на вземането, като попълването му може да стане и на български език.

Вземанията на всички кредитори трябва да се третират без дискриминация, допълват от Комисията за финансов надзор. Актуална информация може да бъде получена на безплатен номер на комисията: 0800 40 444.

Делото за обявяването в ликвидация на застрахователната компания „Олимпик“, действаща в България и Кипър, започна на 12 септември миналата година. Преди това кипърският Застрахователен надзор отне лиценза ѝ за извършване на дейност, а съгласно кипърския закон всички застрахователни договори на „Олимпик“ както в Кипър, така и в България, бяха прекратени от 17 август миналата година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

На ужилените клиенти на "Олимпик" в България ще бъдат осигурени условия за адекватно съдебно представяне в Никозия

На ужилените клиенти на „Олимпик” в България, които ще трябва да подадат искове за възстановяване на суми за предсрочно прекратените си застрахователни договори, ще бъдат осигурени условия за адекватно съдебно представяне в Никозия, увери..

обновено на 22.08.18 в 10:12

Българският клон на "Олимпик” не е плащал вноски в кипърския гаранционен фонд

Българският клон на кипърската застрахователна компания „Олимпик” не е правил вноски върху застрахователните полици в България в гаранционния фонд в Кипър, заяви в интервю за БНР Акис Папахристодулу, генерален мениджър на Кипърския фонд за автомобилно..

публикувано на 24.08.18 в 14:45
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво предвижда правителствената отбранителна стратегия?

Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия...

публикувано на 10.03.25 в 11:01
Борислав Гуцанов

Министър Гуцанов ще предложи на МС да има великденски добавки за пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов ще предложи на Министерския съвет да има великденски добавки за пенсионерите.  Това обяви той преди участието си в организиран от КТ "Подкрепа" международен форум:  "Качествени работни места и достойни заплати..

публикувано на 10.03.25 в 10:51
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Близо 100 мигранти са спасени край гръцкия о-в Гавдос

Голяма група мигранти беше спасена до остров Гавдос благодарение на съвместна операция на гръцки и европейски сили. Гранична морска охрана на остров Гавдос заедно с екип на европейската агенция по охрана на границите Фронтекс спасиха 91 мигранти..

публикувано на 10.03.25 в 10:50

Поредно заседание по дело срещу Васил Божков за нанесени щети на държавния бюджет

По-малко от половин час продължи поредното заседание по делото срещу Васил Божков и още няколко души, подсъдими за нанесени щети на държавния бюджет за над 500 млн. лева. По искане на прокуратурата, за днес бяха призовани братята Георги и Кирил..

публикувано на 10.03.25 в 10:38

Горски пожар бушува между селата Буковец и Керека

Пожарникари от Велико Търново и Дряново и доброволци продължават да гасят пожар в горите между селата Буковец и Керека. Няма опасност за двете села на границата между Великотърновска и Дряновска община. Пожарът е овладян към село Буковец,..

публикувано на 10.03.25 в 10:31
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Магазини в пощите ще дадат възможност на реалните производители

Веригите могат да си позволят да изнудват българските производители, защото няма алтернатива. Това заяви пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. По тази причина той смята за добро предложението на..

публикувано на 10.03.25 в 10:20

Петима младежи са пострадали в катастрофи във Великотърновско

Петима младежи между 19 и 22 години са пострадали при катастрофи през почивните дни в област Велико Търново. Причините за инцидентите, които са се случили през нощта, са шофиране с превишена скорост.   В свищовското село Червена челно са се..

публикувано на 10.03.25 в 10:19