Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Аида” на крепостта Туида в Сливен

Не бях чувала за откритата преди няколко години старинна крепост Туида над Сливен. По идея на родения в града тенор Камен Чанев и със сърцатата подкрепа на общината беше решено за първи път да се постави на това място оперен спектакъл. Със задачата се зае директорът на Старозагорската опера Огнян Драганов, който задвижи процедурата – изграждане на специална сцена и трибуни и адаптиране на декорите от спектакъла „Аида”, с който беше открит проектът „Опера на стадиона“ в Стара Загора. И ето, новата музикална сцена на България вече е факт.

Преди да обърна внимание на постановката, ще си позволя да разкажа за това невероятно място. Огромно пространство с красиви панорамни гледки – от север менящите се, ту обвити в облаци, ту огрени от последните слънчеви лъчи планински върхове, а от юг орлов поглед към Сливен и долината отвъд него. Поне час обикалях, за да разгледам и разуча разкритите руини – водохранилище, водопровод, масивни кули, основи на раннохристиянски църкви, барелефи с издълбани фигури, глинени съдове. И всичко това под звуците на единствената възможна репетиция за спектакъла. Обзе ме същото откривателско чувство като това, което изпитах, стъпвайки на крепостта Царевец, за да гледам оперен спектакъл, или на Белоградчишките скали, обвеяни с хилядолетна природна магия. Вековете история се струпаха, за да разпалят още повече въображението в очакване на предстоящото музикално изкушение.

С наближаването на уречения час над петстотин души се стекоха за първия фестивален ден на крепостта Туида. Толкова беше определената цифра седящи места на трибуната, но мисля, че хората бяха доста повече. Главният диригент на Старозагорската опера уверено поведе трупата. Любов, ревност, омраза, триумфи, предателства се редуваха под бурните аплодисменти на зрителите. За да присъстват на тази паметна вечер стари и млади бяха изкачили стръмните улички до мястото. Тук бих си позволила дребна забележка, на която общинското ръководство може да обърне внимание – липсата на паркинг на мястото и на тротоари край прекалено тесните сливенски улички. Може би, ако тази идея стане ежегодна, може да се помисли за нарочен автобусен транспорт с отиване и връщане от центъра на града до крепостта.

Сега за спектакъла, в който освен съставите на Старозагорската опера, бяха ангажирани „БагаТур“ и детска балетна школа от Сливен. Малките танцьори се справиха майсторски с поставените задачи в трета картина и в триумфалната сцена.


Екипът, поканен за представлението, е звезден. Четиримата главни герои имат натоварена и сложна програма, разграфена до часове. Започвам от Камен Чанев, който пристигна в родния си град след „Трубадур“ в Сен Гален, след това продължи към Варна за „Тоска“, пее „Турандот“ в София, за да стигне до Пловдив отново за „Аида“. Таня Иванова дойде в Сливен след „Силата на съдбата“, преди „Отело“ и „Аида“ в Пловдив. След като отказал двумесечен ангажимент в чужбина, Кирил Манолов решил да си почине у дома. А почивката му включва „Трубадур“ в Стара Загора и на Белоградчик, „Аида“ в Сливен и Пловдив, „Симон Боканегра“ във Варна, „Набуко“ в София и предстояща премиера на „Фалстаф“ в Пловдив. „Княз Игор“ във Варна, „Кармен“ в Русе, „Трубадур“ в Стара Загора – това са само част от ангажиментите на Даниела Дякова преди спектакъла в родния й град. Впрочем изявата на Камен Чанев и Даниела Дякова в Сливен допълнително събуди интереса на съгражданите им, които развълнувани коментираха успехите и изявите на двамата певци и възторжено реагираха на всяка тяхна сценична поява.


Както разбрахте вече представих главните герои, които бяха изумителни както винаги. Фина, нежна Таня Иванова като Аида, властна Даниела Дякова – Амнерис, чаровен и всеотдаен Камен Чанев - Радамес, величествен и могъщ Кирил Манолов - Амонасро. Към тях ще добавя както винаги стабилните и овладени Ивайло Джуров - жрец и Александър Марулев – впечатляващ като Фараона. Искам да добавя и великолепното представяне на хора и оркестъра на Старозагорската опера, ръководени от Ивайло Кринчев.


Едно място, което може би ще се превърне в новата фестивална сцена в България. Пожелавам го искрено на Сливен, жителите и тези, които ще посетят града.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32
Гергана Христова - Веселинова

Фолклорните мотиви в разказите на Гергана Христова - Веселинова

То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..

публикувано на 02.02.25 в 04:28
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38