Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Аида” на крепостта Туида в Сливен

Не бях чувала за откритата преди няколко години старинна крепост Туида над Сливен. По идея на родения в града тенор Камен Чанев и със сърцатата подкрепа на общината беше решено за първи път да се постави на това място оперен спектакъл. Със задачата се зае директорът на Старозагорската опера Огнян Драганов, който задвижи процедурата – изграждане на специална сцена и трибуни и адаптиране на декорите от спектакъла „Аида”, с който беше открит проектът „Опера на стадиона“ в Стара Загора. И ето, новата музикална сцена на България вече е факт.

Преди да обърна внимание на постановката, ще си позволя да разкажа за това невероятно място. Огромно пространство с красиви панорамни гледки – от север менящите се, ту обвити в облаци, ту огрени от последните слънчеви лъчи планински върхове, а от юг орлов поглед към Сливен и долината отвъд него. Поне час обикалях, за да разгледам и разуча разкритите руини – водохранилище, водопровод, масивни кули, основи на раннохристиянски църкви, барелефи с издълбани фигури, глинени съдове. И всичко това под звуците на единствената възможна репетиция за спектакъла. Обзе ме същото откривателско чувство като това, което изпитах, стъпвайки на крепостта Царевец, за да гледам оперен спектакъл, или на Белоградчишките скали, обвеяни с хилядолетна природна магия. Вековете история се струпаха, за да разпалят още повече въображението в очакване на предстоящото музикално изкушение.

С наближаването на уречения час над петстотин души се стекоха за първия фестивален ден на крепостта Туида. Толкова беше определената цифра седящи места на трибуната, но мисля, че хората бяха доста повече. Главният диригент на Старозагорската опера уверено поведе трупата. Любов, ревност, омраза, триумфи, предателства се редуваха под бурните аплодисменти на зрителите. За да присъстват на тази паметна вечер стари и млади бяха изкачили стръмните улички до мястото. Тук бих си позволила дребна забележка, на която общинското ръководство може да обърне внимание – липсата на паркинг на мястото и на тротоари край прекалено тесните сливенски улички. Може би, ако тази идея стане ежегодна, може да се помисли за нарочен автобусен транспорт с отиване и връщане от центъра на града до крепостта.

Сега за спектакъла, в който освен съставите на Старозагорската опера, бяха ангажирани „БагаТур“ и детска балетна школа от Сливен. Малките танцьори се справиха майсторски с поставените задачи в трета картина и в триумфалната сцена.


Екипът, поканен за представлението, е звезден. Четиримата главни герои имат натоварена и сложна програма, разграфена до часове. Започвам от Камен Чанев, който пристигна в родния си град след „Трубадур“ в Сен Гален, след това продължи към Варна за „Тоска“, пее „Турандот“ в София, за да стигне до Пловдив отново за „Аида“. Таня Иванова дойде в Сливен след „Силата на съдбата“, преди „Отело“ и „Аида“ в Пловдив. След като отказал двумесечен ангажимент в чужбина, Кирил Манолов решил да си почине у дома. А почивката му включва „Трубадур“ в Стара Загора и на Белоградчик, „Аида“ в Сливен и Пловдив, „Симон Боканегра“ във Варна, „Набуко“ в София и предстояща премиера на „Фалстаф“ в Пловдив. „Княз Игор“ във Варна, „Кармен“ в Русе, „Трубадур“ в Стара Загора – това са само част от ангажиментите на Даниела Дякова преди спектакъла в родния й град. Впрочем изявата на Камен Чанев и Даниела Дякова в Сливен допълнително събуди интереса на съгражданите им, които развълнувани коментираха успехите и изявите на двамата певци и възторжено реагираха на всяка тяхна сценична поява.


Както разбрахте вече представих главните герои, които бяха изумителни както винаги. Фина, нежна Таня Иванова като Аида, властна Даниела Дякова – Амнерис, чаровен и всеотдаен Камен Чанев - Радамес, величествен и могъщ Кирил Манолов - Амонасро. Към тях ще добавя както винаги стабилните и овладени Ивайло Джуров - жрец и Александър Марулев – впечатляващ като Фараона. Искам да добавя и великолепното представяне на хора и оркестъра на Старозагорската опера, ръководени от Ивайло Кринчев.


Едно място, което може би ще се превърне в новата фестивална сцена в България. Пожелавам го искрено на Сливен, жителите и тези, които ще посетят града.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10