Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Лапчев, Асен Гагаузов и Йоан Каратерзиан пред БНР

Каква е ситуацията с пустеещите строежи по Черноморието

Община Приморско издаде предписание за затягане на режима на охрана на изоставения строеж, където при инцидент в неделя загина 17-годишен младеж. Момчето падна в асансьорна шахта след опит за опасно селфи. Случилото се ни провокира да проверим каква е ситуацията с пустеещите строежи по Черноморието, някои от които достигат размерите дори на пустеещ град.

Нарушение на оградата на строежа няма. Тя е ръждясала и на места изкривена, но изпълнява функциите си, констатира огледът днес на екип на Община Приморско. Мерките, които се препоръчва да се предприемат за по-сериозното обезопасяване на обекта, посочва пред БНР директорът на Дирекция „Устройство на територията и строителство“ Петко Гечев:

“Това, което е разписано в закона, е свързано с ограничаване на достъпа до него, което е факт, обектът е ограден. До него няма как да се стигне, ако някой не реши де прескочи оградата, която не е паднала – там свободен достъп за минаване няма. Няма как да задължим собствениците на тези обекти да довършат строежите, въпреки това ще си пуснем задължителни предписания в тази посока…“.

Строежът е без табела, за което също е издадено предписание, добави Гечев. Той припомни, че отговорността за охраната и поддържането на оградите и обезопасяването на самата сграда е в ангажиментите на възложителя.

Още един строеж в Приморско в същата зона е с подобна съдба, но недовършените проекти не са масова практика в морския град, категорични са от общинската администрация.

В интервю за предаването “Преди всички“ началникът на отдел Общинска инфраструктура Тихомир Тимов обясни какво решение на проблема търсят в Община Варна. Той коментира също и дали трябва да се промени Законът за устройство на територията, за да може да се съкратят сроковете за премахване на опасните сгради:

“Опасните сгради на територията на общината се освидетелстват своевременно. За 2018 г. има общо 24 издадени заповеди за премахване на такъв род сгради. От тях едната заповед е отменена, това са самостоятелните обекти в подлеза на стадион “Варна“. Другата заповед е за обекти, които се намират в двора на УМБАЛ “Света Марина“. Там е техен ангажиментът да се премахнат самите сгради. Останалите сгради са съборени, заповедите са изпълнени“.

Тимов обясни още: “Това, което правим ние, когато има опасна сграда. Обезопасяваме, първо, след което започваме да си работим по процедурите за нейното премахване – било като опасна или като самосрутваща се сграда по съответния ред. За тази година имаме издадени общо 21 такива заповеди“.

Как се справят и в Община Царево с изоставените сгради, коментира кметът на общината Георги Лапчев:

“Една сграда е опасна по смисъла на закона, когато е застрашена от самосрутване. Изоставените сгради, поне тези, които са при нас в Община Царево, не попадат в тази категория, защото те просто са спрени от инвеститора да се строят най-вероятно по финансови причини и единственото, което общината може да изисква от тях, е да бъдат обезопасени с огради като навсякъде и това е единственото, което законът налага. Когато има някой, който иска да влезе, да се покачи на тази сграда и да прави селфи, защото социалните мрежи освен че убиха добрата журналистика, започнаха вече да взимат жертви…“.

“В случая няма конструкция, която да е подкопана, когато говорим за “Крокодила“, разбира се, не защитавам инвеститора. Личното ми мнение е, че трябваше отдавна да бъде завършена и просто да бъде взето някакво решение, но частната собственост е неприкосновена и след като си плаща данъците, таксите и след като има действащо разрешение за строеж. Няма закон, който да бъде променян, за да може тези права на инвеститора да бъдат отнети…“.

Според бившия регионален министър Асен Гагаузов все пак е необходимо законодателно прецизиране, защото проблеми в това отношение има:

“Проблемът е доста сериозен. Той се вижда при посещението на почти всички населени места и райони по Черноморието, а и не само по Черноморието. След кризата 2008-2009 г. доста обекти се замразиха поради липса на финансиране или други причини и в момента има стотици, да не кажа хиляди такива обекти… “.

Според него за случая със загиналото момче, което си е правило селфи, отговорноста е обща:

“Отговорността безспорно е на собствениците, инвеститорите, на строителите, на общините, но и на хората, които виждат, че това е строителен обект, че е опасно. Най-малкото е нормално да не се влиза в чужда собственост“.

Инж. Йоан Каратерзиан, председател на Управителния съвет на Камарата на геодезистите в България също коментира темата: 

“Трябва да сме наясно, че собствениците на недостроените имоти имат задължение да ги обезопасят. По време на строителството, докато върви самото строителство, имат едни ангажименти. При замразяването на строителството и след него имат други ангажименти. Обектите трябва да бъдат обезопасени. За това следи изпълнителната власт, ако местната власт не може да се справи, тя се обръща към централната изпълнителна власт“.

Репортажите на Петя Янакиева и Даниела Стойнова и интервюто на Валерия Николова с Георги Лапчев, Асен Гагаузов и Йоан Каратерзиан можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цончо Ганев

"Възраждане": Единственият шанс за кабинет в това НС е да получим третия мандат

Единственият вариант за формиране на правителство в рамките на 50-ия парламент е предложеният от "Възраждане" с третия мандат. Това заяви зам.-председателят на партията Цончо Ганев. Той обвини "Продължаваме промяната", че с отказа да преговорят за подкрепа, провалят тази възможност: "Това е да застанем всички, които са се обявили срещу..

публикувано на 10.07.24 в 11:25
Изслушване на министър Найден Тодоров в НС, 10 юли 2024 г.

Министър Тодоров: Нужна е тежка корекция на Закона за меценатството

Служебният министър на културата Найден Тодоров призова за скорошно приемане на Закон за меценатството. Министърът беше изслушан в парламента относно състоянието на Национален фонд "Култура" и парите по Плана за възстановяване и устойчивост: "Нужна е много тежка корекция на абсолютно нефункциониращия Закон за меценатството в България...

публикувано на 10.07.24 в 11:12

"Възраждане" и ИТН внасят проект за свикване на референдум за лева

"Възраждане" и ИТН внасят проект на решение за свикване на нов референдум за запазване на българския лев до 2043 г. Заместник-председателят на "Възраждане" Цончо Ганев мотивира предложението така: "Това е инициатива, която преди няколко месеца парламентът отхвърли. Решението на Конституционния съд впоследствие не определи въпроса като..

публикувано на 10.07.24 в 11:09
Илияна Йотова

Йотова: Ще изберем най-добрата дата за на мандата на ДПС, така че да запазим националния интерес

Вицепрезидентът Илияна Йотова очаква в следващите дни да стане ясно кога президентът Румен Радев ще връчи на Движението за права и свободи втория проучвателен мандат за съставяне на правителството. Без промяна в позицията: ГЕРБ не подкрепят правителство с втория и третия мандат ПП-ДБ няма единна позиция дали ще предложи кабинет, ако..

публикувано на 10.07.24 в 11:05
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Гърция: Предупреждават туристите да не стоят продължително на слънце

Специално предупреждение на гръцките власти към туристите за избягване на продължително стоене под слънцето. Ежедневно има жертви. Духа и силен вятър, който създава условия за разпространяване на пожари. Пожарните огнища се разпалват лесно и бързо от силния вятър. В Патра огънят засегна дори и детската болница, като се наложи евакуация на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48
Борислав Гуцанов

И БСП няма да подкрепи кабинет с втория мандат

БСП категорично няма да подкрепи кабинет, предложен от ДПС с втория мандат. Това заяви председателят на ПГ на социалистите Борислав Гуцанов. Според него шансовете да се излъчи правителство в рамките на 50-ото НС все още не са изгубени: "Мисля, че все още има възможности да не се ходи на поредните предсрочни избори и това е с третия мандат,..

публикувано на 10.07.24 в 10:32
Красимира Катинчарова

Депутатите от разпадналата се ПГ на "Величие" няма да подкрепят кабинет с нито един от мандатите

Депутатите от разпадналата се ПГ на "Величие", които сега са независими, няма да подкрепят кабинет с нито един от мандатите. Това заяви Красимира Катинчарова: "Ние отказваме да участваме в такива дребни, политически игри. Всъщност те са дребни тук, в залата, но всъщност става въпрос за държавния интерес. България в момента има нужда от съвсем други..

публикувано на 10.07.24 в 10:28