Още една столична улица добави към историята си ново попълнение. На „Малко Търново“ бе открит стар зид - макар и не римски, а късноосмански. Зидът ще бъде зарит отново, но от общината обещават да оставят маркер на мястото, където се намира.
По „Малко Търново“ често е минавал цар Борис III, за да си пие кафето в любимия си бар „Луна“, покрай врата, която години по-късно ще стане таен вход за килии на Държавна сигурност. След десетилетия по стъпките му върви Апостол Карамитев, а след време и десетки холивудски актьори. Така звучи в две изречения историята на улицата в София, която свързва царския дворец с булевард „Дондуков“. 60-те и метра са толкова натъпкани с история, че едва могат да я поберат.
Улицата е запечатана в кинолентите на българските филми от 50-те и 60-те… Като първия цветен филм „Точка първа“, „А бяхме млади“, „Черните ангели“…
Снимана и във филми от последните години, сред които „Дъвка за балончета..“
И дори в холивудски екшъни.
Накратко, историята е извоювала „Малко Търново“ да бъде и част от маршрута за туристи в София.
Александър Станев от Регионалния исторически музей в София, каза, че при поредния ремонт, освен късноосманския зид, са намерени интересни артефакти от началото на века като бутилки.
„Намерихме един куршум, от пистолет, вероятно „Маузер“, още чакаме експертиза, капачки от бира“, посочи той. И обясни, че няма информация от какво е бил зидът, а в архивите нямало възможност са се намери.
„Знаехме, че има огромна вероятност да се натъкнем на археология, да, натъкнахме се. Има един на някаква сграда, при зачистването на сградата установихме две нива на сантрачни системи – това са дървени греди, които са интегрирани в каменния градеж. Тази сантрачна система автоматично изключва античният произход на зида. А с оглед на други постройки с подобни системи, които сме копали в София, считаме, че има огромна вероятност зидът да бъде късноосмански.или възрожденски – вероятно XVIII или XIX в… Личните ни наблюдения са, че има най-малко 6 строителни дейности в този участък, без да включвам строежа на зданията около нас – подземни комуникации, ВиК, електро, канализационни тръби, което е ликвидирало абсолютно всички културни напластявания. Т.е. ние работим изцяло в съвременна среда“., обясни Александър Станев.
Зам.-кметът по култура в Столичната община доц. Тодор Чобанов обясни, че няма как зидът да бъде оставен да се вижда, защото „няма експозиционна и научна стойност“. Уверявам ви, че към късноосмански зид няма никакъв интерес – нито научен, нито туристически“
Чобанов посочи, че плановете за ремонт предвиждат двата участъка на улицата да бъдат изцяло преработени, стълбището – чувствително подобрено. Жълтите павета в горната част на улицата ще бъдат разширени като площ, а долната част по естествен начин ще бъде свързана с бул. „Дондуков“ със сиви гранитни павета.
„Амбицията ни е за активния туристически есенен сезон да пуснем улицата да се използва“, каза Чобанов
Ремонтът е на стойност 130 000 лв. А пред септември ще видим как ще бъде спазено обещанието зидът да бъде „визуализиран“, по думите на общината чрез гранитните блокчета. За да не остане и тази част от историята на улица „Малко Търново“ забравена до следващия ремонт. До момента призивът на кинокритици да има табела с българските филми, снимани там, не е чут.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..