Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът изгуби безценна спирачка на ядрената война

Михаил Горбачов и Роналд Рейгън подписват в Белия дом договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег.
Снимка: БГНЕС

Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег е окончателно прекратен, потвърдиха днес Русия и САЩ. Вашингтон и Москва се обвиняват взаимно за края му.

„Сътворихме история“, казва Роналд Рейгън на 8-ми декември 1987 г. в синия салон на Белия дом. Там той и Михаил Горбачов подписват един от най-значимите договори за гарантиране на мира в света. Договорът за съкращаването на ракетите със среден обсег е първият договор за разоръжаване след края на Втората световна война. Той ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден, до 5500 километра, и малък обхват до 1000 километра.

До този исторически акт се стига след години на масови мирни протести срещу надпреварата във въоръжаването и разполагането на нови балистични ракети в Европа - Пършинг 2 на запад и СС20 на изток. "Нито Германия, нито Европа докато я има се нуждаят от нови и нови оръжия за масово унищожение. Затова всички ние тук се обявяваме против разполагането на нови ракети", призовава легендарният германски канцлер Вили Бранд преди 35 години, тогава лидер на опозиционната социалдемократическа партия. Границата между двата военни блока - Варшавския договор и НАТО - преминава през разделена Германия. Кулминацията на ядрената заплаха са плановете на Рейгън да пренесе войната в Космоса. „Който стреля пръв, умира втори“ - в този страх живее света през 80-те години.

Обратът в отношенията между Изтока и Запада идва с избора на новия генерален секретар на ЦК на КПСС, реформатора Михаил Горбачов. Роналд Рейгън, който искаше да унищожи „империята на злото“, поема протегнатата ръка на Горбачов. Две години по-късно пада Берлинската стена. Затова мнозина и до днес считат договора от 87-ма за началото на края на Студената война. Благодарение на него значителна част от ядрения потенциал на САЩ и Съветския съюз бе унищожен, а надпреварата във въоръжаването приключи.

Още администрацията на Барак Обама обвинява Москва, че разработва забранена от договора ракета. Москва отрича и твърди, че Вашингтон се изтегля, защото иска нова надпревара във въоръжаването. Съединените щати под управлението на Доналд Тръмп заявяват, че трябва да разработят свои собствени ракети със среден обсег на действие, за да възпират Русия, дори и да не ги разполагат в Европа. Очаква се през следващите няколко седмици САЩ да изпробват наземна крилата ракета. Тръмп смята, че е необходим нов договор, който да включва и Китай, но Пекин е резервиран. За същото днес призова и германският външен министър Хайко Маас, и още: "Трябва да водим разговор за това, как ще продължим от тук нататък. И то не само по отношение на ядрените ракети, а и по отношение на модерните оръжия и системи, които съществуват благодарение на новите технологии. Защото за тях също няма сключени международни договори."

Светът изгуби безценна спирачка на ядрената война, заяви днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. А Михаил Горбачов, поставил подписа си под историческия договор, смята, че сега Русия и САЩ трябва да се концентрират върху съхраняването на последната опора на глобалната стратегическа сигурност - договора "Нов СТАРТ".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият  празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38