Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Снимка: личен архив

Кои ще са най-търсените екзотични дестинации за 2025 година и кои са местата, които, предизвикват сетивата и предлагат незабравими преживявания. Туроператорите комбинират за нас най-разнообразни възможности и все по-нестандартни варианти, за да открием нови непознати светове. Какво всъщност имаме предвид, разказва Халим Биберов от фирма специализирана в екзотичните пътувания.

"Екзотичната дестинация това е докосване до свят, по-различен от нашия като цяло. Папуа Нова Гвинея ще е една от тях, защото нашите туристи вече много пътуват, запознати са и имат опит и търсят тези далечни и скъпи посоки. 

В един момент Куба е много желана, в друг момент е Мексико или Доминиканската република, по време на пандемията такава дестинация беше Занизибар, има определен спад от Турция, но това е заради повишаване на цените там, докато в Тунис цените сега са по-ниски, така че желаните дестинации се влияят на първо място от интересите, а после от цената, допълни Халим Биберов.

60 посетени дестинации на четири континента за една година. На практика това означава всяка седмица по една дестинация, а в някои случаи дори по две. 
Когато работата е свързана с туризма, е възможно да превърнеш страстта си към пътувания в професия, коментира Руслан Йорданов – журналист и пътешественик по душа – разказвач на истории от най-красивите места на планетата.

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години, защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. 

"Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради Стамболов, вицепрезидент на Европейската кулинарна организация за България и член на академичния борд на първата кулинарна академия в България. 

Екзотиката на Дубай според мен се състои в луксозния градски пейзаж, в който попадаме сред небостъргачи и сгради от бъдещето, всичко това в пълен контраст с пясъка и пустинята, разходките с камили, сафари приключенията, бедуинските шатри от миналото, нощите под звездите.  Не мога да изпусна и културната смесица, която включва кухни и стилове от целия свят.

През миналата година много популярен изведнъж стана дубайския шоколад. Дори в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с "Как се пише?" думата попада на второ място след "Шенген" по обясними причини. 

Траен остава интересът през зимата към Виетнам, Лаос, Камбоджа, Доминикана, Мексико. А лятото към Исландия. Хората предпочитат да правят комбинирани пакети като посещение в няколко държави и почивка с туристически забележителности. 

Още по темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две сдружения искат промени в закона за споделено родителство

Въпросът за споделеното родителство продължава да вълнува обществото ни. Сдружение "Честни и независими" и сдружение "Гласът на бащите" поискаха законодателни промени заради невъзможността бащите да имат равни права и да се приоритизират нуждите на децата от нормално развитие в благоприятна среда. Сдружение "Честни и независими" и сдружение..

публикувано на 15.03.25 в 06:30
Цветан Ангелов

РЗИ във Враца с беседи за вредата от вейповете

Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..

публикувано на 09.03.25 в 08:10
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..

публикувано на 05.03.25 в 14:01

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев".   Над 6000 са откритите..

публикувано на 26.02.25 в 07:17
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47