Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет от малкото останали жителки в село Угорелец носят името Неделя

Снимка: Латинка Светозарова

Село Угорелец се намира в Севлиевския Балкан. Въздухът там е кристално чист и в този сезон навсякъде ухае на билки. Селото е известно с местността Лъгът, в която се намира Държавното ловно стопанство “Росица“. 
     

Селото се топи. 18 са жителите на Угорелец, повечето от които са жени, а пет от тях пък носят името Неделя.

През уикенда селото се оживява, но през седмицата там остават само възрастните хора. „Младите хора вече са по градовете, по другите държави, няма ги тука“, обяснява  Мариана Стефанова, която живее в Севлиево, но това е родното й село.

Името на селото идва от османските времена. „Тука са идвали много турци, хората са се криели по Балкана - тука нагоре има още къщи, махалички са, но има къщи, има възрастни хора, които живеят там.“

„Момите са били много хубави. Храната – домашно приготвена, от овце, крави, кози – това е бил поминъкът тука и турците са харесвали българките. Идвали тука с коне. В един момент харесали си някаква мома, обаче бащата не я дава и те са подпалили селото. Угорелец – от изгоряло село, угар, угоряло“, гласи местната легенда.

Природата в Угорелец е чиста – чист въздух, чиста вода, чист Балкан – хвалят се местните. На пейката по хладина освен Мариана седят още две от Неделите на Угорелец. Едната се казва така, защото е родена в неделя, а другата знае, че е родена на „Голяма неделя“. Знаят си и друго - в църковния календар е записано, че почитат името на Св. Неделя на 7 юли.

„Кокошки, яйца, пиленца, агънце, ако има. От прасето цяла година и това е“ – така описват поминъка на жителите на Угорелец жените, носещи името Неделя. Сега не знаят какво ще се случи заради африканската чума по свинете. „Ще ядем боб и картофи.“

Събират си билки и си правят чай – от липа, от шипка. „Аз тука обслугвам ловджиите и правя чудесен чай. Всяка сутрин като дойдат на лов и всичките ме търсят за чая. Първи октомври палим тука парното и им правя чай. Когато искат банкет, им готвя и за банкет“, пояснява Неделя. „От дивечово месо, някой път каймичка, някой път пържолка. Най-много обичат в пещта да им опека пържола свинска (от диво прасе), задушена, с цял картоф, с подправки, със син домат, с чушки, с червен домат, вътре с дивисил, с целинка, тарос му викаме ние – естрагон се казва.“

Жените разказват още, че след като ловците донесат дивото прасе, чакат по една седмица да дойдат резултатите от изследването в Габрово и чак тогава готвят.

Политици тук са идвали също на лов. Навремето Тодор Живков имал резиденция в местността Лъгът.

„Той идваше два пъти в годината, долу-горе. Виждали са го. Пътят се асфалтираше, когато идва той. Днеска пътят е в окаяно състояние. Един път в деня през ден автобус има до Севлиево. През другото време няма. Няма лекар. Едно магазинче – само хляб, сиренце и… бира“ – стопяват границата между минало и настояще възрастните жени.

„За какво си мечтаем? Да сме живи и здрави, да има мир на света, навсякъде, за всички.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24