Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислава Борисова: Книгоиздаването е приключение с признание

Борислава Борисова
Снимка: Личен архив

Издаваме много книжки за приятелства - това е една от основните ни теми, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Борислава Борисова, педагог и графичен дизайнер, основател на издателство „Таймлайнс“.

Първият ни панаир на книгата неотдавна беше много емоционална среща с читателите – не само малки, но и големи, защото книгите са еднакво вълнуващи за много възрасти“, сподели тя. 

„Както за родителите, бабите, дядовците, така и за децата – от съвсем мънички до подрастващи. Тъй като темите в тях са толкова универсални, че вълнуват различни възрасти. Най-хубавото на панаира беше, че идваха хора, които изразяваха благодарност за това, че са се сдобили с такива книги, че могат да прочетат на децата си подобни книги.“

Според Борислава Борисова мерило за добра книга е децата искрено да се развълнуват от разказаната история. „Книги, които те препрочитат с удоволствие – това е и целта на тези твърди корици, на тази качествена хартия: да могат децата да се наслаждават и да имат желание да се връщат към книгата отново и отново. Това допълва усещането им и преживяването с книгата.“

Има много четящи деца, вярва Борислава Борисова, според която е „много тъжно да има времена, в които да е трудно човек да се сдобие с книга“.

„Хората имат отношение. Действително има страшно много четящи деца. Деца, които идват и се интересуват сами, те водят родителите си и те избират, родителите им се доверяват. Книгата е жива, хората я търсят, въпреки че много сериозно е противопоставянето с електронните устройства, с таблетите, телефоните – всичко, което много бързо привлича вниманието на децата. Според мен книгата е нещо качествено, без което те няма как да направят крачката в развитието си в тази креативна посока, която трябва да има човешкият дух.“

Да издаваш детски книги е приключение, защото никога не знаеш какво те чака на пазара и как ще бъде приета поредната ти идея, признава още издателката.

„Но когато човек има интуиция, която се крепи на много опит, на много работа с деца, много работа с илюстративен материал, тогава много фактори подкрепят избора му – на заглавие, как да ги представи, в каква поредност, на читателите. Защото едно е да си прохождащо, мъничко, ново издателство, едно е да си вече позиционирано издателство на пазара. Но когато нещата се случват от сърце и душа, много бързо се стига до хората, хората го усещат, тръгват нещата и невинаги всичко е въпрос на някаква реклама. Когато е качествено четивото, то много бързо, дори от уста на уста тръгва да си набира популярност и да си набира публика.“

В поредицата „Кратки пътеводители в биографии забележителни“, посветена на велики личности, до момента има издадени пет заглавия. „За момента сме издали Чарлз Дарвин, Амелия Еърхарт, Мари Кюри, Фрида Кало, Леонардо да Винчи. В книжките е представен житейският път и техните открития, с които са станали известни и на които са посветили живота си. В момента подготвяме лятно приключение – Фернандо Магелан, и Нелсън Мандела. /…/ Не са сухи факти, поднесени за живота на хората в дати, а богато илюстриран и пъстър начин да поднесеш дадена съдба.“

„През годините си дадох сметка, че във всяка една от сферите, в които попадах, водещо е оставало изкуството“, разказа още Борислава Борисова. „Винаги имаше елемент, в който се връщах и ме връщаха към рисуването, и си казах: „Значи не трябва да се отдалечавам от това, след като винаги то е някъде в центъра.“

Борислава Борисова е завършила гимназията за изящни изкуства „Проф. Николай Райнов“ със специалности графика и керамика. Изучавала е педагогика на изобразителното изкуство в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има и преподавателска практика в Монтесори детска градина, както и дългогодишен опит като графичен дизайнер.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04