Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрират живописното платно в Плевенската панорама

Предвижда се и профилактика на предметния план, разположен между платното и зрителите

| обновено на 21.08.19 в 10:44
Фрагмент от живописното платно в панорама „Плевенска епопея 1877 година“
Снимка: bulgariatravel.org

В единствената панорама на Балканите „Плевенска епопея 1877 година“ започна реставрация на живописното платно. Дейностите ще продължат 45 дни и през това време туристи ще могат да посещават уникалния исторически обект.
     

Цялостна реставрация и консервация на живописното платно и предметния план в зала Панорама „Трети щурм на Плевен 11-12 септември 1877 г.” се прави за първи път след откриването през 1977 година.

Ангажирани са два екипа специалисти с активното съдействие на Сдружение „Асоциация на реставраторите в България”. Ръководители на екипите са доц. Иван Ванев и доц. Стефан Белишки. 

Средствата за реставрационните дейности са предоставени от Национална кампания на търговска верига у нас, под мотото „Ние обичаме България“.

Плевенската панорама е един от най-посещаваните национални музеи у нас. Открита е преди 42 години по повод 100-годишнината от Освобождението на града.

Реставрационните дейности в Панорамата в Плевен няма дас е отразят върху туристическия достъп до обекта.

Живописното платно с размер 115 на 15 метра е изрисувано от десет руски и двама български художници с ръководител на художествения колектив Николай Василиевич Овечкин, народен художник на Руската Федерация от Московското студио за батална живопис „М. Б. Греков”. Платното е специално изпълнено за Плевенската панорама. 

Платното е проектирано и изтъкано в текстилен комбинат близо до Москва специално за Панорамна зала. "Платното е от лен. Платното е цяло, само с един шев. Спуснато е отгоре и е монтирано тук, на място и шевът е правен тук, на място, в самата зала", разказва пред "Хоризонт" директорът на обекта Емилия Зорнишка.

Текстилната основа на живописното платно е в добро състояние, на места обаче има следи от стичания на атмосферни води заради отводняването на покрива, които са засегнали лака и живописния слой. 

"Там са и най-засегнатите участъци. Там до голяма степен освен замърсявания и наслоявания има и загуба на връзката между грунда и платното, има разрушаване на грунда. Не всички дефекти от това увреждане се виждат, защото те са в горния край - доста далеч от зрителната площадка", коментира председателят на Асоциацията на реставраторите доц. Иван Ванев.

Достъпът до платното е сложен и реставраторите ще използват техниката отпреди 40 години, за да могат да работят пълноценно. 

"През последните години сме свидетели на едно много хаотично произвеждане на туристически атракции, които са много разочароващи. Всъщност в България имаме обект, който вече е на 40 години и е изпълнен много качествено, от професионалисти. Слава Богу е в много добро състояние все още", подчерта доц. Ванев. 

Върху предметния план, разположен между зрителната площадка и платното, ще бъде проведена профилактика. "Процесът е сложен, тъй като има много различни материали, има униформи, има оръжия. Предметният план е изпълнен върху дървена конструкция, с бетон, който е оцветен. Има растителност, клони. Много са се постарали художниците, когато са правели музея. Той също не е почистван цялостно и в момента се възвръща автентичния му колорит", уточнява реставраторът и споделя личното си мнение, че "трудно може да се изпълни такова нещо в наши дни".

Доц. Ванев отбелязва още колко е важно, че във време "на всякакви дигитални технологии и добавена реалност едно художествено произведение, изпълнено по традиционен начин, е все още актуално и изключително въздействащо".

Още информация по темата ще откриете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51