Цялостна реставрация и консервация на живописното платно и предметния план в зала Панорама „Трети щурм на Плевен 11-12 септември 1877 г.” се прави за първи път след откриването през 1977 година.
Ангажирани са два екипа специалисти с активното съдействие на Сдружение „Асоциация на реставраторите в България”. Ръководители на екипите са доц. Иван Ванев и доц. Стефан Белишки.
Средствата за реставрационните дейности са предоставени от Национална кампания на търговска верига у нас, под мотото „Ние обичаме България“.
Плевенската панорама е един от най-посещаваните национални музеи у нас. Открита е преди 42 години по повод 100-годишнината от Освобождението на града.
Живописното платно с размер 115 на 15 метра е изрисувано от десет руски и двама български художници с ръководител на художествения колектив Николай Василиевич Овечкин, народен художник на Руската Федерация от Московското студио за батална живопис „М. Б. Греков”. Платното е специално изпълнено за Плевенската панорама.
Платното е проектирано и изтъкано в текстилен комбинат близо до Москва специално за Панорамна зала. "Платното е от лен. Платното е цяло, само с един шев. Спуснато е отгоре и е монтирано тук, на място и шевът е правен тук, на място, в самата зала", разказва пред "Хоризонт" директорът на обекта Емилия Зорнишка.
Текстилната основа на живописното платно е в добро състояние, на места обаче има следи от стичания на атмосферни води заради отводняването на покрива, които са засегнали лака и живописния слой.
"Там са и най-засегнатите участъци. Там до голяма степен освен замърсявания и наслоявания има и загуба на връзката между грунда и платното, има разрушаване на грунда. Не всички дефекти от това увреждане се виждат, защото те са в горния край - доста далеч от зрителната площадка", коментира председателят на Асоциацията на реставраторите доц. Иван Ванев.
Достъпът до платното е сложен и реставраторите ще използват техниката отпреди 40 години, за да могат да работят пълноценно.
"През последните години сме свидетели на едно много хаотично произвеждане на туристически атракции, които са много разочароващи. Всъщност в България имаме обект, който вече е на 40 години и е изпълнен много качествено, от професионалисти. Слава Богу е в много добро състояние все още", подчерта доц. Ванев.
Върху предметния план, разположен между зрителната площадка и платното, ще бъде проведена профилактика. "Процесът е сложен, тъй като има много различни материали, има униформи, има оръжия. Предметният план е изпълнен върху дървена конструкция, с бетон, който е оцветен. Има растителност, клони. Много са се постарали художниците, когато са правели музея. Той също не е почистван цялостно и в момента се възвръща автентичния му колорит", уточнява реставраторът и споделя личното си мнение, че "трудно може да се изпълни такова нещо в наши дни".
Доц. Ванев отбелязва още колко е важно, че във време "на всякакви дигитални технологии и добавена реалност едно художествено произведение, изпълнено по традиционен начин, е все още актуално и изключително въздействащо".
Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..