Нашият тенор Михаил Михайлов дебютира с голям успех пред унгарската публика. Когато излезе за първото си изпълнение на Арията на Ленски „Куда, куда“ из операта „Евгений Онегин“ на Чайковски, го усетих малко по-сдържан емоционално, отколкото очаквах. След концерта сподели, че не е знаел какво да очаква от унгарската публика, че се настройва различно за изпълнение пред славянска и пред немска публика например. Между другото, бях очарована от интелигентния и задълбочен поглед на този млад музикант към живота и изкуството! Но да се върна на концерта. С всяко следващо изпълнение той се разгръщаше все повече и повече и унгарската публика, която всъщност никак не е студена, веднага му отговаряше с все по-бурен аплауз, който стигна до скандиране.
„Черешката на тортата“ в програмата на гала концерта „Тримата тенори“ на фестивала „Барток плюс“ в Мишколц беше изпълнението на Арията на Тонио из операта „Дъщерята на полка“ от Доницети. Аз знаех за нея от доверен източник, но публиката в театъра не знаеше и остроумната идея и забавното изпълнение на Галеано Салас, Ищван Хорват и Михаил Михайлов предизвикаха взрив от аплодисменти.
Унгарската публика има специфичен начин на аплодиране, когато е много доволна от изпълнението – на вълни. Много е специално усещането, когато цялата публика започва да аплодира в синхрон бавно, ускорява постепенно, изведнъж отново тръгва бавна вълна и се ускорява и т.н.След много такива вълни на финалните овации отидох да поздравя щастливите изпълнители на сцената. По традиция те се събират на чаша шампанско там след спектакъл или концерт.
„Много съм щастлив! Посрещането тук беше много топло. Моят първи опит в Унгария смело мога да кажа, че е успешен! Аплодисментите са като на спортно събитие. Доста изненадващо е, но много приятно! Чувстваш, че имаш фенове, чувстваш се специален. Много хубаво изживяване“ сподели тенорът Михаил Михайлов.
Бях изненадана да чуя още българска реч на сцената.
„Аз съм българка и живея в Мишколц от 62 години /на 3 април ще станат 63/, но съм завършила софийската Медицинска академия. Лекар съм. Лекувала съм унгарците и винаги съм мислела за българите. Когато съм вкъщи, бих искала да запея: „Защо не съм орел да литна в небеса, крила широко развел и да литна до българите!“ И въпреки, че не съм нито писател, нито поет, нито музикант, нито художник, възхищавам се на изкуството и съм много щастлива, когато българите се представят в чужбина. Просто сърцето ми гори, когато чувам, че българин ще дойде! Тук беше българският челист Венцеслав Николов преди години. Неговият баща ми е бил учител по виолончело в гимназията. Мъжът ми беше художник. Той почина преди 22 г. От 2010 г. вече не работя и копнея да дойде българин и да чуя нещо за българите. Много малко говорят, много малко се чува. Нека да видят, че и ние имаме хора, които могат да покажат! Тази вечер една от гостенките на концерта дойде да ме поздрави, че още като бебе съм я лекувала. И сега аз съм „българската лекарка“. Така ми казват и имат хубаво отношение към българите“ разказа г-жа Мария Николаева.
„Баща ми беше българин, майка ми е унгарка. Роден съм тук, в Мишколц и много обичам българите, много обичам България! Всяка година по няколко пъти сме в България. 19 години работих като унгарски представител на туристически фирми в България и обикалях цялото море. Много се радвам, че съм и българин, и унгарец! В нашия град има около 40 български семейства, 4 от тях са чисти, а останалите са смесени. Събираме се на големите празници – на 3 март, на 24 май и на празника на градинарите Димитровден. Обичаме се” каза председателят на българската общност в Мишколц г-н Янош Вълчев.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл.На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..