Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Тасев - музика и специални ефекти по пътя от Сентръл парк до Бояна

16-годишният гост на "Изотопия" записва песни, но гледа към Холивуд

Румен Тасев
Снимка: Иван Русланов

Не идва в България като турист, просто не се чувства чужд тук. Приятелите му знаят, че е българин и не го разпитват как е минала екскурзията. Роден е в Ню Йорк преди 16 години, в българско семейство. Представяме ви нашия герой - Румен Тасев, който записва своя музика и гледа към голямото кино.

"Изотопия" го срещна в София. Въпреки че идва от царството на визуалните чудеса на големия екран, вече месец и половина Румен е на стаж в киноцентъра в Бояна, където се учи как се правят специални ефекти за филми.

Иначе е ученик в 11 клас в град Конкорд, щата Масачузетс. Ваканциите дели между Ню Йорк и баба си и дядо си в България.

Ефектът на нотите

Румен е качил няколко свои песни за свободно слушане на онлайн стрийм платформа, може да ги чуете ТУК.

Отзивите, които получава там, са доста положителни. Самият той обаче е самокритичен към творчеството си. "Имам много високи стандарти за песните си. Ако аз самият не искам да я чуя и не ми харесва, няма и да я кача", говори за музиката си Румен. А за вдъхновението казва, че му идва "натурално". Със същата естественост 16-годишният ни гост разкрива плановете си за Холивуд.

Пътят от Сентръл парк стига до Бояна

"Започнах да монтирам игри, когато бях осми клас. Видях едно видео в YouTube и ми хареса. Инсталирах една програма и така почнах с монтирането. По-късно взех решение, че искам да се занимавам по-професионално", връща ни Румен в началото на визуалното му приключение. А то продължава със стаж в NU BOYANA FX. Вижда в България не само своето място, но и по-добра възможност да се занимава с това, което харесва.

"Идвам в България, защото в САЩ е доста по-трудно. Стажант на 16 години рядко се случва".

Каква е американската история на семейството на Румен, има ли той своя американска мечта и защо българите са по-отворени от нюйоркчаните? Чуйте в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05