Все повече млади хора се диагностицират с дискови хернии на гръбначния стълб заради заседналия начин на живот, каза пред БНР доц. д-р Христина Миланова, началник на Втора клиника по физикална и рехабилитационна медицина към ВМА.
Физиотерапията е задължителна в тези случаи и като превенция за бъдещи дегенеративни заболявания.
Продължителната работа на компютър, стресът и ниската двигателна активност увеличават броя на младите хора с дискови хернии и гръбначни проблеми, казва доц. Миланова.
След консултация с невролог и ортопед тя препоръчва физиотерапия:
"Физикалната и рехабилитационна медицина има много добро влияние при тези заболявания. Въпросът е да се избере подходящият момент за провеждането им. Най-острият стадий на заболяването, този с много изразена силна болка, не винаги пациентите са подходящи за провеждане на физиотерапия, но след това, според нас, е задължително да се провежда физиотерапевтичен курс".
Катедрата по Физикална и рехабилитацинна медицина на Военно- медицинска академия разполага с всички възможни методи и сектори на лечение, както и с най-съвременна апаратура:
"Процедурите, които провеждаме, са регламентирани по Здравна каса, с определени клинични пътеки работим. Основно работим с неврологични заболявания, ортопедично-травматологичните заболявания, както и пътека за централна нервна система, нарушения в мозъчно кръвообращение, инсулт или хеморагични инциденти".
Катедрата по Физикална медицина разполага и със стационар за пациентите в тежко състояние.
Жените с рак на гърдата, на които им предстои операция или вече са преминали през такава, могат да са физически активни и не бива да се страхуват от ежедневните си занимания. Това ще бъде основното послание на онколога д-р Ваня Митова и фитнес треньора Ива Филипова, които организират безплатно събитие тази събота по случай Международния ден на..
С три гласа "за", един "против" - на Пролет Велкова, и един "въздържал се" – на изпълняващия длъжността председател на Съвета за електронни медии Симона Велева, СЕМ прие отчета на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода юли - декември 2024 година. По време на обсъжданията той заяви, че регламентираният в..
Централната избирателна комисия (ЦИК) изисква информация от областните управители на Благоевград, Видин, Кърджали, Пазарджик, Перник, Разград, Силистра, Хасково и София дали вече са наложени административните наказания на председателите на секционни комисии, които не включиха устройствата за видеонаблюдение при преброяването на резултатите и..
Премиерът Росен Желязков заяви преди началото на извънредната Среща на върха на ЕС, че България ще предложи неусвоените и невъзможни за усвояване средства от Механизма за възстановяване и устойчивост (Националния план за възстановяване и устойчивост, ПВУ) да бъдат използвани за отбрана вместо парите от кохезионните фондове. Преди дни..
Китай и Европа имат технологията да разработят залежите на редкоземни елементи в Украйна . Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай. "А след като се извадят рудите, те трябва да се преработят. Китай има изключително голяма преднина в преработката на редки метали. 85% от световния преработвателен капацитет държи..
Туристическият бранш провежда символичен протест на националния ни щанд по време на най-голямото международно туристическо изложение в света в Берлин . Недоволството е срещу решението на Министерството на културата – домакинството на 47-ата сесия на ЮНЕСКО да не се проведе в България, а в Париж . Вчера беше обявено официално окончателното..
Здравноосигурени от Павликени и Бяла черква, които останаха без личен лекар, се събраха на протест пред павликенската болница. Хората са от листата на д-р Росен Рачев, чийто договор със Здравната каса е прекратен, а лекарската му практика е заличена от Изпълнителната агенция "Медицински надзор", защото има влязла в сила осъдителна присъда...
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..