Болестта винаги идва неочаквано. И те сварва неподготвен. Първото чувство е страх, който те изпълва и кара сърцето ти да забие тревожно. В такъв момент пътищата са два - да се отдадеш на паниката и да паднеш в пропастта на болката и самосъжалението, или да се мобилизираш и веднага да си съставиш план за действие. Ива Жекова избира второто. И то два пъти.
"Човек, когато се сблъска с такава диагноза, няма как да е подготвен. Това е стряскащо в първия момент. Не очаквах, че ще се сблъскам повторно с този проблем. Бях пропуснала профилактични прегледи. За мен изводът е, че човек, когато е приключил успешно с лечението, трябва много да внимава, не трябва да си пропуска прегледите, защото това е много важно", споделя Ива Жекова пред "Хоризонт".
Да се мобилизира и да действа - това е правилният път, по който трябва да върви всеки, който е чул вече тежката диагноза.
"Трябва максимално бързо да излезе от стряскането, което е получил в първия момент и да си проучи къде да отиде. Има една пътека, която извървява човек сам. Да направи избора към кои лекари да се обърне, да проучи какви са стъпките в лечението. Това става след пълна диагностика. Много е важно да избере лекарите, към които да се обърне, да им има доверие. Това обикновено става като се обърне към близки и проучи опит", допълва Ива Жекова.
"Подкрепа" е ключовата дума по пътя на лечението. Много е важно хората около теб да знаят за проблема и да ти дават сила и кураж, смята тя.
"Наистина човек като води активен живот с позитивна нагласа и прави каквото трябва. Човек, ако има неща, които всъщност преосмисля, осъзнава, със сигурност поглежда по нов начин на някои неща, дава си сметка за себе си. Ако е много натоварен, ако на някои неща не е обръщал достатъчно внимание. Всеки минава през такива моменти на преосмисляне на някои неща за себе си и за начин на хранене, начин на живот, движение, време за близките, лично време за себе си. Просто не трябва да има страх по време на лечението", отбелязва Ива.
Според изследване на български онколози всяка втора жена с рак на гърдата продължава да изпитва страх, че болестта може да се влоши или да засегне друг член от семейството й, дори и след успешна терапия с добри прогнози. Това е психологическо състояние, от което жените трябва да се измъкнат сами, с подкрепата на най-близките си хора, съветва онкологът проф. Иван Щерев.
"Да се фокусират върху положителните неща от живота като спорт, здравословна храна, екскурзии и други. Да говорят за болестта си, за това, което са преживели, защото това са нещата от живота, които могат да се случат на всеки от нас, и да следят съветите на лекаря си. За нас най-добрата терапия е да се опитат да се върнат към нормалния си ритъм на живот и колкото може повече да изпитват позитивни емоции и да се наслаждават на момента, да мислят колкото може по-малко за болестта, защото никой не е застрахован. Това са нещата от живота."
Ежегодно и задължително след навършване на 50 години жените трябва да се преглеждат, препоръчват лекарите. Жените с фамилна обремененост трябва да започнат редовните си прегледи доста по-рано.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...