На 26 август 2019 г. се навършват 90 години откакто завърши земния път на една от най-големите личности на нашия оперен театър - Иван Николаевич Вулпе. Той е сред създателите на нашия оперен театър, пръв солист - бас - на "Оперната дружба" и изключителен вокален педагог, създал и възпитал най-големите наши оперни певци в първата половина на ХХ век.
Бесарабски българин, той захвърля престижната си кариера на певец и педагог в Русия, за да дойде в родния край на дедите си и да поведе трудната битка за създаването на наш професионален оперен театър. Преживява много пречки, обиди, ругателства, за да види през 1908 г. мечтата си осъществена - откриването на „Оперната дружба“ в София. И с това не свършва трудната работа на Вулпе и ентусиастите около него: Освен че е водещ солист на театъра, той залага всичко, което има, за да подържа материално новосъздадената опера, а това продължава повече от 15 години. Каква любов към родината и към оперното дело, какъв идеализъм!
Иван Вулпе е роден на 1 септември 1876 г. в село Чешмекьой до Болград. Баща му е директор на българската гимназия в града. Като дете Вулпе пее в катедралния хор на Болград, след това заминава за Москва и постъпва в Консерваторията. Има щастието да учи вокална постановка при знаменитите Умберто Мазети и Камило Еверарди. Завършва висшето учебно заведение през 1902 г. Още като студент пее малки роли в частните опери на Винтер и Зимин, една година е солист на театъра на Солодовников. Сключва брак с Богдана Гюзелева - възпитаничка на Дрезденската консерватория, и двамата заминават за Иркутск, където пеят в местния театър и преподават в музикалното училище. Гостуването на Вулпе през 1907 г. в София и изнесения с успех концерт заедно със съпругата му и друг знаменит певец, също бесарабски българин - Константин Михайлов-Стоян, го кара активно да се включи в полемиката за създаване на професионален оперен театър в София. На сцената на създадения от него театър той пее басовите партии в много спектакли - роли като Мефистофел, Кецал, Рамфис, Кончак, Иван Сусанин, Воденичарят, Гремин и още много други, включително и в създадените тогава български оперни творби на Маестро Атанасов, Димитър Хаджигеоргиев, Иванов и Кауцки. Работи и като педагог - в Музикалното училище и в новосъздадената Музикална академия, преподава и частни уроци. На практика той подготвя голяма част от нашите прочути певци - солисти на Софийската опера, а и хористи и преподаватели по музика. Не могат да се изброят имената на всички негови възпитаници, сред които са Петър Райчев, Ана Тодорова, Елена Николай, Христо Бръмбаров, Цветана Табакова, Михаил Люцканов, Михаил Попов.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на големия бас Михаил Попов от 1 април 1958 г., в което той говори с уважение и любов за своя учител Иван Вулпе. Чуйте в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..