Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баса Иван Вулпе

Иван Вулпе

На 26 август 2019 г. се навършват 90 години откакто завърши земния път на една от най-големите личности на нашия оперен театър - Иван Николаевич Вулпе. Той е сред създателите на нашия оперен театър, пръв солист - бас - на "Оперната дружба" и изключителен вокален педагог, създал и възпитал най-големите наши оперни певци в първата половина на ХХ век.

Бесарабски българин, той захвърля престижната си кариера на певец и педагог в Русия, за да дойде в родния край на дедите си и да поведе трудната битка за създаването на наш професионален оперен театър. Преживява много пречки, обиди, ругателства, за да види през 1908 г. мечтата си осъществена - откриването на „Оперната дружба“ в София. И с това не свършва трудната работа на Вулпе и ентусиастите около него: Освен че е водещ солист на театъра, той залага всичко, което има, за да подържа материално новосъздадената опера, а това продължава повече от 15 години. Каква любов към родината и към оперното дело, какъв идеализъм!

Иван Вулпе е роден на 1 септември 1876 г. в село Чешмекьой до Болград. Баща му е директор на българската гимназия в града. Като дете Вулпе пее в катедралния хор на Болград, след това заминава за Москва и постъпва в Консерваторията. Има щастието да учи вокална постановка при знаменитите Умберто Мазети и Камило Еверарди. Завършва висшето учебно заведение през 1902 г. Още като студент пее малки роли в частните опери на Винтер и Зимин, една година е солист на театъра на Солодовников. Сключва брак с Богдана Гюзелева - възпитаничка на Дрезденската консерватория, и двамата заминават за Иркутск, където пеят в местния театър и преподават в музикалното училище. Гостуването на Вулпе през 1907 г. в София и изнесения с успех концерт заедно със съпругата му и друг знаменит певец, също бесарабски българин - Константин Михайлов-Стоян, го кара активно да се включи в полемиката за създаване на професионален оперен театър в София. На сцената на създадения от него театър той пее басовите партии в много спектакли - роли като Мефистофел, Кецал, Рамфис, Кончак, Иван Сусанин, Воденичарят, Гремин и още много други, включително и в създадените тогава български оперни творби на Маестро Атанасов, Димитър Хаджигеоргиев, Иванов и Кауцки. Работи и като педагог - в Музикалното училище и в новосъздадената Музикална академия, преподава и частни уроци. На практика той подготвя голяма част от нашите прочути певци - солисти на Софийската опера, а и хористи и преподаватели по музика. Не могат да се изброят имената на всички негови възпитаници, сред които са Петър Райчев, Ана Тодорова, Елена Николай, Христо Бръмбаров, Цветана Табакова, Михаил Люцканов, Михаил Попов. 

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на големия бас Михаил Попов от 1 април 1958 г., в което той говори с уважение и любов за своя учител Иван Вулпе. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.:  * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..

обновено на 03.02.25 в 19:15
Тейлър Суифт връчва наградата

Бионсе триумфира с "Грами" за албум на годината

В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..

публикувано на 03.02.25 в 08:00
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32
Гергана Христова - Веселинова

Фолклорните мотиви в разказите на Гергана Христова - Веселинова

То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..

публикувано на 02.02.25 в 04:28
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27