Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Веселина Бельова: Има балкански синдром в естетичната дерматология

Д-р Веселина Бельова
Снимка: Кармен Манукян

Доста млади момичета посягат към филърите, въпреки че нямат тази нужда. Изопачава се първоначалната цел на естетичната дерматология да поддържа здрава и естествено красива кожа и се стига до гротескни изражения. Това мнение изрази пред "Хоризонт" дерматологът д-р Веселина Бельова, специалист по естетична дерматология.

„Има един култ към грандоманията – да се покажем, че можем да си позволим тази процедура, която в много случаи е скъпоструваща. Освен това липсва хармония, липсва последователност в употребата и приложението на тези средства.“

На Балканите прекаляваме с визуалния ефект

Д-р Веселина Бельова подчерта, че това в момента е балкански синдром и че дори в Латинска Америка, където подобни разкрасителни процедури се финансират от по линия на здравните каси, не се прекалява с ефекта. Тя изрази надежда, че сегашната тенденция ще затихне.

„Сега така е положението в България, но все повече идват хора, които просто искат да се погрижат за здравето си, да се почувстват по-добре, да върнат леко времето назад, да се чувстват добре на едни години, които вече са по-напреднали и вярвам, че това ще бъде една тенденция и занапред, а този хаос в момента ще отмине.“

Все повече навлизат като ежемесечна грижа за кожата апаратните процедури – лазерни и енергийно базирани, отчита дерматологът. Тези процедури са насочени към здравето на кожата и нямат моделиращи функции.

Честото миене дехидратира кожата

„Изключително важно е да се поддържа хидролипидния баланс на кожата. Някои хора смятат, че миейки се, те хидратират кожата. Напротив – нарушават баланса и много често това води до суха кожа“, поясни д-р Бельова и препоръча вместо често миене да се ползват различни тоници и серуми според типа кожа.

Голяма роля за фотостареенето играят UV-лъчите, проникващи в средния слой на кожата и увреждащи колагеновите фибри, посочи още д-р Веселина Бельова.

Слънцезащитните продукти работят на различен принцип

Фотозащитните продукти са два вида – с минерални и с химични филтри. Минералните, съдържащи титаниев диоксид и цинков оксид, са еднакво ефикасни както срещу UV-a, така и срещу UV-b лъчите. Минералните филтри блокират тези лъчи още на повърхността на кожата, докато химичните проникват вътре в кожата и там неутрализират UV-радиацията.

Относно биокозметиката на основата на различни естествени растителни масла, д-р Бельова отбеляза, че фототоксичност могат да предизвикат някои конкретни етерични масла – например съдържащите витамин С кремове и емулсии.  

Плодове, зеленчуци и ядки = здрава кожа

Оранжево-червените зеленчуци, съдържащи бетакаротин, са сред най-полезните за кожата, защото й придават здравословен тен. Всички плодове, съдържащи антиоксиданти – например грозде и боровинки, трябва да присъстват в менюто ни. Препоръчва се и приемът на сурови ядки, продукти, съдържащи селен като орехите. Прясното мляко е вредно заради високото съдържание на хормони, стимулиращи секрецията на серум. Прекомерната консумация на захар и сол пък уврежда клетките и води до състаряване.

Д-р Бельова е избрала естетичната дерматология, защото в тази област най-бързо се усещат иновациите и технологиите, а освен това има връзка с изкуството.

Завършила е медицина през 2016 г. в Медицинския Университет - София. От 2017 г. специализира "Дерматология и венерология" в Клиниката по кожни и венерически заболявания към „Аджъбадем Сити клиник Болница Токуда“. Член е на Европейската академия по дерматология и венерология и на Българското Дерматологично дружество. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52