Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феликс Родригес - един от пионерите в акробатичния парапланеризъм, лети над Сопот

Феликс Родригес
Снимка: Личен архив
В Сопот се провежда първото в света състезание по парапланеризъм в дисциплината "акро крос". Тя е съчение между акробатика (акро) и крос кънтри (полет на дълго разстояние). Участват някои от най-добрите пилоти в света, а сред тях и соченият за "баща" на акробатичния парапланеризъм Феликс Родригес

Роден е през 1977 г. 9 години по-късно баща му отваря училище по парапланеризъм в Испания. Разбира се, сред първите ученици са Феликс, майка му, братята му и братовчедите им, сред които Хорацио Лоренс, в момента 6-кратен световен шампион. 

Така, на 12-годишна възраст Феликс Родригес започва да лети. Двамата с малко по-големия му брат Раул постепенно измислят някои от първите фигури в акробатичния парапланеризъм. 

Казват, че с тогавашните парапланери, през 80-те години, не е можело никога да се уцели подходящо за кацане място и все е налагало полетът да завърши върху някое дърво. 

Но пък опитът ги отвежда до серия победи в крос кънтри състезанията в цяла Европа и Южна Америка. 

От днес двукратният световен шампион по акробатичен парапланеризъм Феликс Родригес лети в небето над Сопот.

Над Сопот
Парапланеризмът е сравнително  млад,  но  бързо  развиващ  се  спорт. До момента имаше 3 отделни дисциплини: крос кънтри (на дълги разстояния), акро (акробатичен парапланеризъм, с изпълнение на фигури) и целно кацане. 

Състезанието в Сопот е първото в новата дисциплина "акро крос" по идея на световния рекордьор (612 последователни превъртания - "Infinity Tumbling", през 2018 г.) Весо Овчаров. И понеже акробатиката обикновено се прави над вода, а сега е над планина, рискът е по-голям, затова в пилотното издание са поканени само подбрани пилоти - Феликс Родригес (Испания), Тим Алонги (Франция), Рафаел Гоберна (Бразилия), Франсоа Раголски (Франция), Никола Донини (Италия), Игор Посокин (Русия), Кристина Колб (Австрия) Джак Пимблет (Великобритания). Люк де Верт (Холандия). 

Участниците в състезанието в Сопот

Те са изправени пред предизвикателството да направят триъгълник, докато летят. Тръгването е от Сопот, в радиус от 10 км достигат друга точка, след което отново се връщат на старта, като по този начин полетът им образува зададената фигура.

Изпълнение на фигура

При благоприятни метеорологични условия, надпреварата ще завърши в събота. Тогава ще е и награждаването на първите победители в "акро кроса". 

Интервю с Феликс Родригес чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38