Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Кандидатите на основните партии за кметския пост в София привличат вниманието в  печатните издания.

„Фандъкова ще кани свестни за съветници. Мая без листа, но БСП и дребните десни зад нея с отделни листи“, гласи водещото заглавието на вестник „24 часа“. Всекидневникът коментира, че Йорданка Фандъкова и Мая Манолова ще влязат най-сетне в челен сблъсък след този понеделник. Кметът на София до часове ще обяви своето намерение да се бори за четвърти мандат, подкрепена от ГЕРБ и СДС. На 4 септември Мая Манолова също ще поиска столицата. Тогава ще бъде обявен и Инициативният комитет, който ще издигне кандидатурата ѝ. Хора от екипа ѝ са заявили, че при загуба от Фандъкова ще направи своя политическа партия, посочва „24 часа“.

„БСП се отказа от Мая Манолова, засега“, пише по темата „Труд“. Вестникът уточнява, че на „Позитано“ 20 преценили, че така официално претендиращата за еманципирана от социалистическата партия омбудсман, щяла да привлече десни гласове.

„Банките масово вдигат такси през октомври“, съобщава вестник „Сега“ . Няколко от големите трезори вече пуснаха предупреждение на сайтовете си, че променят тарифата от началото на октомври, като завишават цената на редица услуги. Поскъпва обслужването на банкови сметки и карти, преводи, внасяне и теглене на пари на каса. Новината не е изненада на фона на падащите лихви, които вече стигат рекордно ниски нива, коментира изданието. През последните години именно това е политиката на банките у нас - да компенсират поевтиняването на заемите с повишение на таксите и комисионите, които събират, допълва в публикацията си „Сега“.

„Гавра със стопаните на изкланите прасета“, пише в заглавие вестник „Дума“. Изданието посочва, че според Българската агенция по безопасност на храните принудителното изколване на домашни прасета с аргумент африканската чума, но без потвърждение на зараза, е „доброволно усвояване на месо“. Това се разбра от съобщение на ветеринарните власти, в което те обявиха, че започва изплащането на обезщетенията от по 300 лв. за дезинфекция. „БАБХ са инструмент за изпълнение на правителствени решения. За чумата отговорност носи МС и премиерът“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от „Дума“.

„Дебели сметки за ток и вода надуват четворно таксата за общежитие на студентите в София“, информира „Монитор“. Проверка на вестника е показала, че на 150 лв. може да скочи месечната такса за подслон в общежитие на студент в Техническия университет в София.

Живущ в един от по-старите блокове сподели, че наемът е по 45 лв., но зимата сметките скачат много. И в Университета за национално и световно стопанство водата и токът вдигат сумата, която студентите заделят всеки месец.  „Има месеци, в които сме били 10 дни в стаята и тогава имаме най-висок ток“, каза възпитаник на ВУЗ-а пред „Монитор“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

Радев ще даде още време преди връчването на първия мандат

Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват преговорите..

публикувано на 06.01.25 в 12:32

Спомен за Сергей Джоканов

6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..

публикувано на 06.01.25 в 12:10
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Втора оставка в сливенската болница след видеоклипа с бебетата

Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..

публикувано на 06.01.25 в 11:45
Източен Лондон, 5 януари 2025 г.

Транспортни проблеми заради сняг и наводнения на Острова

Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...

публикувано на 06.01.25 в 11:30

Британски екоактивисти искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година

Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено.  Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..

публикувано на 06.01.25 в 11:21

Унгария: Законите срещу гражданското общество имат смразяващ ефект за граждани и медии

Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата  "Какво е да си чуждестранен агент"  на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..

публикувано на 06.01.25 в 11:15
Деян Колев

Деян Колев: Следваме "светлия" пример на Унгария, Словакия и по-източни страни

Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..

публикувано на 06.01.25 в 11:00