Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 55 години Вежди Рашидов започва да събира стари ключове от цял свят

Вежди Рашидов
Снимка: Кремена Данева

Изложбата „Страсти“, представяща Вежди Рашидов като творец и колекционер, ще бъде открита тази вечер в Градската художествена галерия в Пловдив. Експозицията е акцент в програмата на тазгодишния Есенен салон на изкуствата, когато градът е и Европейска столица на културата. Поканата за нея отправя директорът на галерията Красимир Линков.

Ако качествата на богатото творчество и международната известност на Вежди Рашидов са добре познати, то пристрастеността му към колекциониране на произведения на изкуството до скоро оставаше скрита за широката публика. Картините са на автори от Холандия, Белгия, Франция, Италия и Германия, а сред най-ценните е гравюра от Рембранд.

С особено вълнение Вежди Рашидов разказва за първата картина от колекцията си. Открива я в Париж.  Дълги години след това следва увлечението си по хубавата живопис. 

„При мен се получи нещо много интересно. Една случайност, разхождайки се по „Маршал Опюс“ в Париж едни хора възрастни донесоха две картинки, два портрета на две бабички. Аз обърнах да ги погледна- гледам ги като хубава картина, не като имена. Самите имена не ме блазнят, но хубавата живопис ме блазни много, защото обичам и аз да правя живопис и е много приятно да видиш големи добри майстори на четката.“

„Няма да скрия, че в колекционерството се впуснах и благодарение на Светлин Русев“, казва още Вежди Рашидов и застава до гравюрата от Рембранд, подарена му от него. 

„Светла му памет. Това е личен подарък от Светлин.“

Колекционерството е голямо хоби, споделя Вежди Рашидов

„Не знаех, че това е гъдел, че това е близо до болест - да събираш. Понякога намираш нещо, понякога нищо, но удоволствието да се ровиш и да обикаляш стана много голямо хоби. Така че се радвам, че няма да внасяме изкуство от чужбина, пловдивчани сега за Европейска столица на културата да видят наистина хубава живопис“, каза той.

Открехвайки вратата към колекционерските си страсти, Вежди Рашидов разказва и за ключовете, които събира. Смята, че всеки ключ е протегната ръка и доверие.

„Започнах преди 55 години да събирам стари ключове от цял свят. Имам над 1000 стари, само стари. От Византия, Рим, Тракия, от Япония до Канада, от Канада до Китай, от Китай до Турция, от Турция до Русия.“

Ключът е символ, казва Вежди Рашидов.

„Давайки ключа, той отваря сърцето си към тебе, приема те. Ключът не случайно е измислен - той или крие нещо или отваря нещо, разкрива нещо. Второ никога не си е променял предназначението и формата. Единственото, което се мени в ключа е само шперца вътре. Уникален художествен предмет“, допълни Вежди Рашидов.

Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Поезия в Поморие" събира за 10-и път съвременни български поети

От 16-и до 18-и август 2024 г. ще се проведе тридневният фестивал  "Поезия в Поморие". То  ще събере за 10-и пореден път съвременни български поети  на вълнуващи литературни срещи край поморийския бряг. Мястото е площадката на Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Алеко Константинов" в града. Фестивалът вече е традиция ,..

публикувано на 16.08.24 в 17:21
Елена Алексиева

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска. .. Социалните мрежи от една страна са анонимни , те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад..

публикувано на 16.08.24 в 15:43
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27