Изложбата „Страсти“, представяща Вежди Рашидов като творец и колекционер, ще бъде открита тази вечер в Градската художествена галерия в Пловдив. Експозицията е акцент в програмата на тазгодишния Есенен салон на изкуствата, когато градът е и Европейска столица на културата. Поканата за нея отправя директорът на галерията Красимир Линков.
Ако качествата на богатото творчество и международната известност на Вежди Рашидов са добре познати, то пристрастеността му към колекциониране на произведения на изкуството до скоро оставаше скрита за широката публика. Картините са на автори от Холандия, Белгия, Франция, Италия и Германия, а сред най-ценните е гравюра от Рембранд.
С особено вълнение Вежди Рашидов разказва за първата картина от колекцията си. Открива я в Париж. Дълги години след това следва увлечението си по хубавата живопис.
„При мен се получи нещо много интересно. Една случайност, разхождайки се по „Маршал Опюс“ в Париж едни хора възрастни донесоха две картинки, два портрета на две бабички. Аз обърнах да ги погледна- гледам ги като хубава картина, не като имена. Самите имена не ме блазнят, но хубавата живопис ме блазни много, защото обичам и аз да правя живопис и е много приятно да видиш големи добри майстори на четката.“
„Няма да скрия, че в колекционерството се впуснах и благодарение на Светлин Русев“, казва още Вежди Рашидов и застава до гравюрата от Рембранд, подарена му от него.
„Светла му памет. Това е личен подарък от Светлин.“
Колекционерството е голямо хоби, споделя Вежди Рашидов
„Не знаех, че това е гъдел, че това е близо до болест - да събираш. Понякога намираш нещо, понякога нищо, но удоволствието да се ровиш и да обикаляш стана много голямо хоби. Така че се радвам, че няма да внасяме изкуство от чужбина, пловдивчани сега за Европейска столица на културата да видят наистина хубава живопис“, каза той.
Открехвайки вратата към колекционерските си страсти, Вежди Рашидов разказва и за ключовете, които събира. Смята, че всеки ключ е протегната ръка и доверие.
„Започнах преди 55 години да събирам стари ключове от цял свят. Имам над 1000 стари, само стари. От Византия, Рим, Тракия, от Япония до Канада, от Канада до Китай, от Китай до Турция, от Турция до Русия.“
Ключът е символ, казва Вежди Рашидов.
„Давайки ключа, той отваря сърцето си към тебе, приема те. Ключът не случайно е измислен - той или крие нещо или отваря нещо, разкрива нещо. Второ никога не си е променял предназначението и формата. Единственото, което се мени в ключа е само шперца вътре. Уникален художествен предмет“, допълни Вежди Рашидов.
Повече може да чуете в звуковия файл.
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..