Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Порумбачанов: Много неща не ми харесват в образованието в училище

Петър Порумбачанов
Снимка: uchi.bg

Национална конференция за провеждане на образованието в домашна среда ще се проведе в понеделник, на нея деца и родители ще споделят опит при провеждането на образованието на учениците в домашни условия.

„По-интересно е, че за пръв път от 14 години ще имаме честта да чуем домашните ученици, вече пораснали домашни ученици, някои от тях са бивши домашни ученици, които заемат съществена част от лекторската програма на тазгодишната конференция. Ще чуем осем общо домашни ученици, двама от тях или трима вече бивши. Това е може би най-интересното и ще бъде със сигурност доста насърчително и полезно за конференцията“, каза в интервю за "Хоризонт" Петър Порумбачанов - председател на УС на Асоциация за домашно образование

По данни на министерството на образованието около 1500 деца са избрали да се обучават дистанционно, учат в домашна среда и се явяват на изпити. Петър Порумбачанов е баща на четири деца, които не са посещавали училище и се образоват в домашна среда.

„Нямаше такава възможност всъщност, когато ние започнахме да образоваме преди 20 години децата си, но така или иначе открихме през годините превъзходни пътища за образование, във времето, в което живеем това не е никак трудно.“

Как оправдават отсъствието на децата от училище пред институциите?

„Казваме им да не ходи във вашето училище. Значи идентифицирането на училището с държавното училище е съвсем неправилно. Мисля, че обществото започна да го разбира и че както и това, че има много образователни алтернативи. Ако искаме образованието да се развива, да има плурализъм и най-вече конкуренция в този сектор, то трябва да се обърне внимание и да се подкрепят хората, които наистина отговорно са взели решение за образоване на своите деца. Естествено там, където е нужно цитираме законодателството, чрез което юридическият отдел на Асоциацията ясно показва на чиновниците, че всъщност е съвсем законно родителите да вземат решение за начина и мястото, в което ще образоват своите деца", допълни Петър Порумбачанов. 

Защо родителите, основали Асоциация за домашно образование не одобряват обучението в училищата.

"Има много неща, които не ми харесват. Всъщност аз съм и професионалист от гледна точка на това, че съм педагог. Никога не съм харесвал самата методология в образователната система, поради простия факт, че тя е застинала във века на парния локомотив, когато говорим за реактивни двигатели. Урочно-класната система не се променя в никакъв положителен план и начин и тя не може, защото е измислена и приложена в едно друго време с една конкретна цел. Целите се променят и именно факта, че не се дава възможност за интеграция на новите постижения в науката, както и да се търси различно мнение от установеното в учебниците винаги е било силно притеснително от академична гледна точка", коментира Петър Порумбачанов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17