Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 1-7 септември

По Северната стена на Пиц Бадиле
Снимка: Валентино Смиленов

Стара контузия попречи на Кирил Николов-Дизела да завърши участието си в Eвропейското първенство по скайрънинг, в класическата дисциплина “скай”. Бегачът е решил да не рискува, за да може да участва в предстоящия ултрамаратон у нас Пирин Ултра, една от чиито дистанции е етап от Световните серии по скайрънинг.

В другата дисциплина на Европейското първенство в Италианските Алпи - “вертикален километър”, Дизела зае по-рано тази седмица 19-о място. Другите наши състезатели, които трябваше да участват - Антония Григорова и Александър Спасов, пропуснаха стартовете, заради здравословни причини.


Swiss Peaks Trail


Едни от най-добрите ни бегачи в планински ултрамаратони Пирин Галов и Анета Ралчева финишираха успешно и тази година Swiss Peaks Trail - трасето е в Швейцарските Алпи, дълго е 360 км, с близо 26 000 метра положителна денивелация. Тази година Пирин дори подобри времето си с 12 часа (106 часа, при 118 миналата година) и финишира 13-и от общо над 250 състезатели.


Дилян и Валентино на Пиц Бадиле


Двама млади български катерачи изкачиха една от класиките в катеренето - Северната стена на Пиц Бадиле в Алпите, на границата между Швейцария и Италия. Върхът е висок 3308 м, а маршрутът "Касин", по който са преминали Валентино Смиленов и Дилян Христов, е 800-метрова стена, с категория на трудност 6а. Отнело им е 11 часа. Преди Пиц Бадиле двамата са изкатерили и скалната игла Дибона във Франция. Върхът е висок 3133 м, с 400-метрова стена.

Французинът Себ Буан, известен с преминаването на някои от най-трудните скални маршрути в света, изкатери La Rage d’Adam (9b/+). Отнело му е 4 години работа по маршрута, който се намира в пролома на река Вердон във Франция. По линията опити е правил и чехът Адам Ондра - той не е успял да го премине, но е потвърдил категорията, дадена от французина.

По-рано тази година Себ Буан направи първо повторение на маршрута “Mоve” (9b/+) в Норвегия и на “Mamichula”, 9b в Испания. С изкатерването на “Move” Буан стана петият човек, преминал категория над 9b в света след Адам Ондра, Крис Шарма, Алекс Мегос и Стефано Гисолфи.


Килиян Жорнет и Анджей Баргиел


След като постави рекорд, изкачвайки 6 от най-високите върхове на планетата без допълнителен кислород за една година и 2 дни, Сержи Минготе планира да стъпи и на останалите осемхилядници. Поставил си е за цел да завърши Хималайската корона за общо 1000 дни, което значи, че останалите 8 върха трябва да изкачи за около 600 дни. 48-годишният каталунец сега се отправя към Дхаулагири. В Базовия лагер той ще бъде с бразилеца Мозес Фиамончини, който по-рано тази година изкачи без допълнителен кислород Лхотце, Нанга Парбат и К2, и с Хуан Пабло Мор, който тази пролет изкачи Лхотце и Еверест също без изкуствен кислород.

Опит на Дхаулагири ще направи и българинът Атанас Скатов, който до момента има изкачени 9 осемхилядника. Към същия връх се е насочил и 80-годишният испанец Карлос Сория, който има само 2 върха до завършване на Химайалската корона. Другият българин, който е в експедиция до осемхилядник този сезон - Владимир Павлов, вече се придвижва към Базов лагер на Манаслу. Владо ще се опита да изкачи осемхилядника без допълнителен кислорд и да се спусне от него със сноуборд.

Испанският ултрабегач Килиан Жорнет ще направи опит на връх Лхотце, а веднага след това и на Еверест този сезон. Жорнет има двойно изкачване на най-високия връх през 2017 г. От Еверест със ски този сезон смята да се спусне полският алпинист и бегач Анджей Баргиел, който миналата година направи подобно спускане от К2.


Към връх Рищ, Пакистан


Четирима французи осъществиха премиерно изкачване на връх Risht (5960 м) в неизследваната долина Yarkun, Пакистан. Symon Welfringer, Aurélien Vaissière, Pierrick Fine и Antoine Rolle са посетили в края на тази пролет долината, която е била отворена за туристи през 80-те години на миналия век, но заради военния конфликт в района е била затворена за чужденци. В продължение на 6 дни французите са се придвижвали на ски по ледник до около 5600 метра височина. Избрали са 500-метрова линия с ледени участъци, М6. Спускането по рапел е било в условията на буря, а после са слезли със ски до Базовия лагер.

В следващите дни алпинистите са се разделили на 2 свръзки и са изкатерили още два нови премиерни маршрута - Sueurs chaudes (150 м, 6c+) и Removable Crux (250 м, 7b +). Втората линия е била премината с екипировка за трад катерене.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04