„При мен промяната ми дишаше доста години в гърба. Доста години усещах, че това, което правя, го правя добре, носеше ми удоволствие на егото, не ми носеше удоволствие на душата. Не разбирах тогава каква е разликата. Сега вече мога да кажа, че има огромна разлика между удоволствие за егото и удоволствие за душата“, сподели Габриела Пенчева.
Подсказката й за това, че нещо не е наред, било едно непрекъснато стягане в гърлото. „Усещането е, че не си в мир със себе си, не си в хармония със себе си, защото аз наистина съм от щастливите жени. Имах абсолютно всичко и сега си го имам. Усещах, че не е идеята животът да ми покаже по най-драстичния начин: да загубя нещо.“
Габриела Пенчева е преподавала финансови дисциплини, работила е в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, в социалното, финансовото и военното министерство. Била е финансов директор на администрацията на Министерския съвет.
Изпитанието да имаш всичко
Днес си дава сметка, че може би тъкмо в това, че е имала всичко – добра кариера и подкрепящо семейство, е било нейното изпитание, а на администрацията, където е работила, е нужна „промяна в съзнанието“.
„90% от администрацията са жени. 90% от администрацията са твърде агресивни. Аз бях част от тази администрация и наистина „боледувам“ за всички онези жени, които дават повече от 8-9 часа, получават заплата, дават своето време, своята енергия и не са удовлетворени. Удовлетворението не идва отвънка – колко израстваш, колко заплата получаваш, колко ДМС, колко награда. Удовлетворението е някъде вътре, един пламък в тебе.“
Мъдро е да осъзнаем, че преживяното през деня го смиламе вечерта, изтъкна Габриела Пенчева. Неотработените случки и ненаучените уроци водят до повторни срещи и ситуации, които вече са дежа вю, допълни тя.
„Докато спим, нашата душа продължава да е много активна. Тя продължава да израства. Пътят, който аз извървях и тези малки лесни упражнения – вечер, преди човек да си легне, за 2 минути една равносметка, един анализ – кое е това събитие, което не можах да разбера или кое е това събитие, което все още отеква в мен, в сърцето ми, в ума ми, кой е този урок, който не съм го усвоила днес… Нощта не е за загубване, нощта не е за преспиване, нощта е за анализ и за умиротворение.“
Луксът приспива и те кара да се състезаваш с другите
Луксът приспива съзнанието и те вкарва в състезателния принцип с приятели и колеги, убедена е Габриела Пенчева. „От типа най-голяма плазма, най-скъпа камина. Там няма любов към себе си...“
Затова и днес тя живее без телевизор, има само интернет. Смята, че човек да израства и да живее в природата си има своя тънка граница. „Аз също се плъзнах в тази посока и в продължение на година-две не исках да чуя, не исках да видя външния свят, факт е. Духовността е също една стръмна пързалка и доста хора се губят и на нея.“
Цивилизацията и умът доста пъти затварят вратите към сърцето, посочи още Габриела Пенчева, според която един от най-важните въпроси е как с откритата духовност да се живее в съвременния свят - „така че идеята е не да отричаме ума, а този ум леко да го успокоим.“
Когато човек започне да слуша сърцето си, спира да има очаквания. Очакванията водят до разочарование, обобщава Габриела Пенчева, за която пеперудата е символ на трансформация, затова и книгата й носи това име.
Цялото интервю е в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..