Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н. Пр. Наргиз Гурбанова: Мултикултурализмът е ключов за Азербайджан

Страната има богато наследство от традиционни спортове

4
Н.Пр. Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България
Снимка: Ани Петрова

„За нас в Азербайджан мултикултурализмът е много повече от простото приемане на съществуването на другите. Не само приемаме чуждата култура, а градим солидарност и диалог.“ Това каза в специално интервю за БНР Н.Пр.д-р Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в България.

„Мултикултурализмът не е само държавна политика в Азербайджан, но и начин на живот“, изтъква Наргиз Гурбанова.

„Ние сме с преобладаващо мюсюлманско население. Страната има 10 млн. жители, от които обаче половин милион са християни. Има еврейско малцинство от 30 000 души. Имаме над 40 немюсюлмански религиозни организации, 13 църкви, 8 синагоги. Радваме се, че сме признати за стълб на толерантността в нашия регион. Ако се върнем няколко века назад, ще видим, че това е обрисувано в изкуството и литературата – в поезията на Имададин Насими, поет от XVI век, чиято 650-та годишнина се отбелязва тази година.“

„Посланията за любов и толерантност отекват далеч отвъд границите на Азербайджан. Благодарение на културното многообразие в Азербайджан се радваме да изнасяме тези традиции в чужбина. Години наред организираме международни събития за мултикултурализъм, религиозна толерантност. И се радвам, че България редовно е представена на тези събития и то на най-високо ниво, като толерантна нация“, отбелязва дипломатът в интервю за предаването "Спорт и музика" по "Хоризонт".

По думите на Наргиз Гурбанова спортът дава възможност на страната отново да покаже, че там приемат хората независимо от тяхната етническа, религиозна, расова или социална принадлежност за благото на нашите нации.

Страната има богато наследство от традиционни спортове

„Традиционните спортове в Азербайджан са зорхана, пехливанска борба, човган, табла и много други. Според историците зорхана се е появила през VII век - буквално означава „къща на смелостта“. Зорхана са спортни центрове, къде се бият пехливани, силни мъже. Зорхана, построени през 17 и 18 век в Баку, Нахчиван и други, са оцелели до ден днешен“, разказва Н.Пр.Наргиз Гурбанова.

"Отборната игра човган се появява през първото хилядолетие от новата ера. През вековете добива популярност в Азербайджан, Иран, Турция и Ирак. Според историческите източници през XII век в Багдад се провежда първото международно състезание по човган, за което идват хора от различни части на Близкия изток. При археологически разкопки в Азербайджан са открити рисунки на човган по различни съдове. Човган е изобразен и в много средовековни миниатюри в Азербайджан. Британците разпространяват човган в доста краища на света. Смята се, че човган е внесен в Англия от Индия през 19 век. По-късно се превръща в играта поло с малко изменени правила. За първи път става част от Олимпийските игри в Париж, през 1900-та година."

През 2013 г. човган като традиционна игра с яздене на карабахски коне в Азербайджан е вписан в списъка на ЮНЕСКО на световното нематериално културно наследство, отбеляза още Н. Пр. Наргиз Гурбанова.

За общото между шаха и Дюма

„Азербайджан има и богато шахматно наследство. Шахът се споменава в творби на нашите велики поети. Всички средновековни владетели, поети, учени са и добри шахматисти.“

Шахът остава много популярен в Азербайджан и до днес. Шахматни школи има почти във всяка област, както и държавна програма за подкрепа на шаха в цялата страна, поясни посланикът на Азербайджан.

„Ще споделя интересен факт. По време на своите кавказки пътешествия френският писател Александър Дюма - баща се среща с Хуршидбану Натаван, азербайджанска поетеса и принцеса на карабахското ханство. Дюма е очарован от нейната красота и артистичен талант. Като почетен гост в дома на Натаван той играе шах с нея, губи партията шах и й подарява бюст на Наполеон. Този подарък се съхранява в музея като важна реликва от времето.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37