Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олга Брусиловска: Страни като България и Украйна винаги ще бъдат под натиска на великите сили

проф. Олга Брусиловска и Савина Спасова


Ще има руски отговор на действията на България по шпионския скандал. Тази прогноза направи в интервю за "Хоризонт" проф. Олга Брусиловска, завеждащ катедра "Международни отношения" в университета в Одеса. Брусиловска, която е доктор по политология, смята, че държави като Украйна и България винаги ще бъдат обект на влияние от страна на великите сили.

Шпионски скандали има често, един участник е постоянен и това е Руската федерация, казва професор Олга Брусиловска. Добавя, че Съединените щати също са редовен участник.
 
"Великите сили имат интереси в цял свят. Затова е логично, когато нещо се случи, да се търси американска или руска следа. И който търси, намира. Не съм привърженик на конспиративни теории, според мен те ни пречат да видим същността на процесите. Но изобщо не се учудвам на шпионския скандал. Русия задейства мощния си арсенал, който преди се наричаше "мека сила". Преди се шегувахме, че руската "мека сила" е най-твърдата в света. И наистина е така. Независимо дали става дума за енергетика, култура или нещо друго."

В случая с българския шпионски скандал проф. Олга Брусиловска смята, че е адекватно поведението на властите в София. Ще последва ли отговор от Москва?
 
"Със сигурност. Това не е игра на една врата. След всеки подобен случай отговорът на руската страна се издига на още по-високо ниво и въпросът е как да бъде спряна тази спирала на взаимна нетърпимост. Това е въпросът, който интересува всички правителства. Политиците винаги имат дилема - за какво се борим - за справедливост или стабилност. За съжаление, това невинаги е едно и също."

Проф. Брусиловска коментира и конфликта между Украйна и Русия.
Припомня, че във войната в Източна Украйна продължават да загиват хора. Размяната на пленници между Русия и Украйна определя като успех.
 
"Смятам, че това наистина е пробив, защото след дълго прекъсване президентът Зеленски успя да води на пряк диалог с президента Путин.  Успехът има огромно значение, защото в случая с размяната празнуваха и руснаците, и украинците. И на едните, и на другите, ни се иска да вярваме, че държавните глави се интересуват от нас.
 
Украинското общество беше разделено на две. Едните смятаха, че пленниците трябва да се върнат на всяка цена, другата половина - че не можем да предаваме националните си интереси и паметта на загиналите във войната. Така че не беше лесно за Зеленски да вземе това решение. Но според мен той постъпи правилно, като показа, че животът на всеки украинец е на първо място."

Професор Олга Брусиловска прогнозира, че диалогът Москва - Киев ще продължи бавно. Русия анексира Крим през 2014. Има ли вероятност някога да го върне?
 
"Връщането на Крим на Украйна не е въпрос за решаване от сегашното поколение. Сега можем да говорим само за Донбас, където се водят бойни действия. Трябва да се реши този въпрос. Зеленски има програма на така наречените "малки стъпки", която представи преди изборите. Това също е важно, че не е забравил предизборните си обещания и иска да си изпълни програмата."
 
Спирането на бойните действия в Донбас е условие за решаването на всички останали проблеми на Украйна, категорична е проф. Брусиловска.
На въпрос кога великите сили ще оставят на мира страни като Украйна и България отговаря:
 
Никога. Това е голяма игра и шоуто трябва да продължи. Ако утре тези две велики сили по някаква причина бъдат заменени от други,  то новите ще продължат същата игра.
 
А по-добър ли би бил вариант, при който само една сила диктува условията в цял свят?
 
"Опитахме такъв вариант, оказа се неуспешен. Все пак мисля, че за страни като Украйна и България е по-подходящ многополюсният модел в международните отношения - когато има няколко центъра и това са регионални сили. Тогава тогава бихме могли в някаква степен да налагаме, поне на регионално ниво, собствени политики."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00