Варненския некропол, в който беше открито най-старото обработено злато, не само в Европа, но и в света.
Очакванията са на базата на подготовката, знанията, които имат студентите, да предложат модели как този интересен и уникален в световен мащаб археологически обект да бъде социализиран, така че той да стане достъпен за по-широката публика.
"Откритието е направено през 1972 година, проучванията на Варненския некропол продължават до 1989 година. През този период от време са проучени около две трети от цялата територия на некропола – 296 гроба са разкрити, сред които са и тези прочутите гробове номер 36 и 41, където са намерени най-многото златни находки. Едното е символично погребение, другото е погребението на вожда, като визуализация, направена от професор Йордан Йорданов", каза Яни Янев – председател на Сдружение "Варненски акропол".
Тази година с подкрепата на Сдружението са направени първите стъпки да бъде разчистен теренът:
"Това, което правят археолозите, заедно с геодезистите, е възстановяването на геодезичната мрежа на разкопките и очакваме, че ако успеем да подобрим материалните условия на археолозите, догодина или по-догодина да започнат самите разкопки, които вероятно ще продължат няколко години, тъй като темпът на проучванията – поне този, който е известен от археолога Иван Иванов, максималният обем проучване, което е било направено, е около 900 квадратни метра за едно археологическо лято".
Идеята е бъдещите разкопки да бъдат осмислени от тяхната бъдеща презентация:
"Това е амбицията в случая – съчетаването на труда на археолозите с труда на архитектите, с труда на реставраторите, така че да се осмисли как този уникален в световен мащаб обект да стане интересен, да бъде привлекателен, да може да се представи, да може да се видят нещата и не само просто погребалната техника и погребалният инвентар на хората, които са живели по нашите земи и са създали тази цивилизация, а вероятно да се представи и част от начина, по който те са живели, начинът, по който те са добивали това злато", допълни Яни Янев.
За археологическите разкопки ще бъдат осигурени средства от държавата:
"Когато се стигне до идеята за създаването на визуализацията, нашата амбиция е, затова и започваме с този уъркшоп, с разработването на идеите, защото това ще бъде един конкретен проект в бъдеще, за който ще се търси финансиране, и разбира се, не крием амбицията си това да бъде постигнато със средствата за защита на културното наследство, които се отделят от фондовете на Европейския съюз и които за следващия програмен период са значително завишени от средствата, които бяха отпуснати от предходния", каза още Яни Янев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..