На 21 септември се навършват 120 години от рождението на големия български бас Михаил Попов. Повече от 40 години той беше на сцената и концертния подиум, пресъздаде целия басов репертоар в Софийската опера, а повечето му роли са и днес еталон за певческо и актьорско майсторство. Съвсем ясно си го спомням в някои от ролите, в които съм го гледала - като Кончак, Зарастро, Гремин, Иван Сусанин, Кутузов. Първото нещо, което правеше впечатление, беше невероятният му глас - мощен, тембрист, прекрасно поставен, глас на истински бас по природа. Днес рядко може да се чуе такъв внушителен глас - с впечатляващ нисък регистър, стабилни височини, неповторим тембър. Той имаше и внушителна осанка на сцената - сдържано, но въздействащо актьорско присъствие, имаше всички дадености на изключителен оперен певец.
Михаил Попов е роден на 21 септември 1899 г. в Плевен и първите си уроци в музикалното изкуство получава от баща си - начален учител и любител музикант. Още от ученическите си години Михаил Попов участва активно в концерти, оперети, свири на цигулка, даже участва в спектаклите на любителска театрална трупа. През 1920 г. започва обучението си в Юридическия факултет на Софийския университет, като едновременно с това пее в хора на Операта и взема уроци по вокална постановка при Иван Вулпе. Гласът му прави впечатление и в операта и му дават малки роли - Йохан от „Вертер“, Вампирът от „Запустялата воденица“ на Маестро Атанасов, Креспел от „Хофманови разкази“ и др.
През 1923 г. Попов печели конкурс на Министерството на просветата за стипендия за обучение в Италия. В Неаполската консерватория постъпва в певческия клас на Де Лучия и Рош и успява да овладее принципите на белкантото, добива стабилна вокална техника. Явно, че Попов прави впечатление и в Италия, защото участва с успех в съвместни концерти с големите по онова време певци Джили и Скипа. При завръщането си в България той е приет за солист в Операта, изнася концерти – първо в родния си град, после и в София на 15 май 1927 г., съпровожда му Асен Найденов. Оценките са блестящи и той прави дебюта си същата година с ролята на Мефистофел от операта на Гуно “Фауст“. След забележителния успех Попов подготвя ролите на Кардинал Брони от „Еврейката“, Даланд от „Летящият холандец“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кецал от „Продадена невеста“, Лепорело от „Дон Жуан“, Дон Паскуале от операта на Доницети и още много други, но в една роля изпъква особено - на Княз Гремин от „Евгени Онегин“ на Чайковски. За първи път я пее през 1929 г. и тя остава в репертоара му до края на певческата му кариера.
Чуйте още подробности от биографията на Михаил Попов и отзив на музикалния критик Розалия Бикс за неговото присъствие на българска сцена в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..