Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей на онова време в Плевен с безплатен вход

Снимка: pleven.utre.bg

Плевенчанинът Антон Георгиев събира от 10 години книги, стари ордени и медали, велосипеди, автомобили. Така се появява идеята да създаване на Музей от онова време. Входът за музея е безплатен. Днес е официалното отриване. Посетителите ще бъдат посрещнати с лимонада, баница и боза.

"То е като нарицателно в нашия речник, винаги казваме- "Помниш ли онова време, еди какво си. Помниш ли през онова време, един какво си", затова така реших да се казва музеят. Музей на онова време," каза Антон Георгиев.

В Музея на онова време могат да се видят телевизори, ютии, използвани в бита в периода 1944-1989 година.

"Това е времето, когато общо взето имаше няколко модела автомобили, няколко модела телевизори. Даже в самото начало имам телевизор "Опера", който по-старите хора помнят, че в целия блок имаше един телевизор и всички вечер се събираха да гледат едночасовата програма на Българската национална телевизия. Също така радиоапарати, радиоапарат "Христо Ботев", който е един от първите в България. Скоро ми дадоха една много хубава ютия, която е от 48-а година. Това е една от първите електрически ютии, с открит нагревател".

Експонатите са ежедневни предмети

"Експонатите са като започнеш от ежедневните предмети - телевизор, радио, хладилник, пералня, печка, ютия, прахосмукачка. Също така на работното място, пишещата машина, телефоните, компютър "Правец 8" - първият компютър. От друга страна - за децата играчки. Те не бяха кой знае колко много през онова време, но това е самосвалчето, зеленото, куклата, плачещата, апаратчето, което прожектира диапозитиви. Ние го помним, децата не го помнят", допълни Антон Георгиев.

В пространството извън музея са изложени автомобили и мотоциклети

"Жигула, Москвич, Запорожец, Трабант, Вартбург, Волга, мотоциклетите са Иж , Балканче, Вартбург, Трабант. Автопарк с 12 автомобила".

В музея на онова време може да се види как свири грамофон, магнетофон, как работи черно-бял телевизор.

"Това е история, историята трябва, добра лоша, всеки да си я интерпретира както иска, но тя трябва да се знае. Доста хора ще дойдат - едни да си върнат детството, други да дойдат с внуците и да разкажат ето това беше", каза Антон Георгиев 

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32