Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца с кохлеарна имплантация показват свои картини

Рисунка на 12-годишната Ирен Йовчева
Снимка: личен архив

До 2-ри октомври може да бъде разгледана изложба с детски рисунки, нарисувани от деца с кохлеарна имплантация. Картините са подредени в градината пред "Кристал" в София. На 16-и  юни 2019-а година се навършиха 20 години от първата кохлеарна имплантация в България. Тя дава шанс на хората със слухови увреждания да чуват богатството от звуци.

"Кохлеарната имплантация или кохлеарната имплантатна система е медицинско изделие, което се ползва при хора с пълна глухота и техническо средство, което подпомага възстановяването на слуха. Така, че потребителите на тези системи да са едни пълноценни граждани", каза Тодор Абаджиев.

Първата интервенция в България е направена през юни 1999 година в УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

"От тогава досега има вече над 700 човека потребители на такива системи. Като това са деца от 1-годишна възраст до възрастни. Мисля, че най-възрастният е около 65 години".

Целта на кампанията „20 години кохлеарна имплантация в България - надежда, превърната в реалност” е да покаже, че децата с кохлеарна имплантация имат талант.

В кохлеарната имплантация са обвързани много специалисти, обясни Тодор Абаджиев:

"Наистина родителите на такива деца са доста амбициозни и искат най-доброто от своите деца".

Здравната каса поема разходите за кохлеарните имплантации

"Когато е установено при едно дето, че то има слухов проблем, веднага след раждането или малко след това, поставянето на такава кохлеарна имплантатна система е най-добре да стане около 1-годишна възраст и съответно тези деца наистина имат много добри резултати, тъй като при тях някак си процесът върви естествено".

Трудностите, които срещат родителите и пациентите

"Поддръжката след това, защото наистина това е едно техническо средство. Поддръжката след изтичане на гаранционния срок и обезпечаването с батерии, тъй като те сами трябва да си го купуват, а наистина е сравнително голям разход това за семействата", допълни Тодор Абаджиев. 

12-годишната Ирен Йовчева спечели първа награда в националния конкурс за детска картина "Звуците на живота“. Нейни рисунки са представени в изложбата в градината пред "Кристал" в София.

"Смисълът на самата картина "Мама, татко и аз" беше, че нашето семейство, въпреки всички трудности, е много сплотено и винаги, когато имаме проблем и трябва да се открие отговор, винаги преди да кажем решението си, го споделяме с всички членове и откриваме нужния отговор", каза в предаването "Закуска на тревата" Ирен Йовчева.

Посланието на Ирен Йовчева към всички родители, чиито деца имат увреден слух

"Бих казала, че въпреки всички трудности да не скланят глава пред трудността, ами по-скоро да си вдигнат главата и да вярват в себе си и още повече да вярват в своето дете, че въпреки всичко, което то преживява, то ще се оправи, ще се възстанови чрез всичките нужни действия след това. То ще бъде оправено и животът му ще продължи нормално". 

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05