“Никола Георгиев е една фигура, която за всички, които са завършили българска филология през 80-те и 90-те години, е от първостепенно значение. Но това е и фигура, която е от голямо значение за всички, които са кандидатствали с български език и литература в Софийския университет“, каза пред БНР поетът и литературен критик Йордан Ефтимов за починалия преди преди дни проф. Никола Георгиев.
Според Ефтимов проф. Георгиев е “фигура, която заслужава внимание сама по себе си“.
“В случая с Никола Георгиев наистина имаме една фигура, която заслужава сама по себе си внимание, да бъде разказано какво той е говорил, как е мислил. Но отделно – фигура, важна за описването на случващото се в българското общество и култура. Ние сега казваме "почина проф. Никола Георгиев", да той наистина почина вече като професор. Но той е един от тези, които станаха професори съвсем в края на своята кариера, всъщност той стана на 58 години професор. И това според мен не е маловажно. Не е един от тези, които са се ползвали с една лека съдба и академична, и житейска“.
Какво имаше в неговите текстове
“В неговите лекции, в неговите текстове има много фино чувство за хумор, което показва едно ведро отношение към предмета на неговите занимания. А какъв беше този предмет – това изобщо не беше само българската литература и българската класика. Почти няма български автор, класик, за когото той да не е написал значим анализ. Но той анализираше и нехудожествени текстове, а се изказваше и за българската история, и за документални текстове, политически текстове и т.н.“, каза още Ефтимов.
Интервюто на Петър Волгин с Йордан Ефтимов можете да чуете от звуковия файл.
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие – това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов „Нито една повече“ предстоят довечера в Габрово и Трявна. В Габрово..
Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..
Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта понякога колона малки патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не..
Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..
Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент..
ЕК заяви в понеделник, че официално е оспорила пред Световната търговска организация временните антидъмпингови мерки, наложени от Китай върху вноса на бренди от ЕС, предаде Ройтерс. Европейските комисия твърди, че антидъмпинговите мерки на Пекин са в противоречие с правилата на СТО, посочвайки, че Китай не е доказал, че "има някаква заплаха..
Студенти по туризъм от Виетнам ще могат да провеждат своите студентски стажове в България като част от тяхната програма за обучение. Това стана ясно след като Българският съюз по балнеология и СПА туризъм подписа споразумение с един от най-престижните университети във Виетнам, който подготвя висококвалифицирани кадри в сферата на туризма...
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..