Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Николова: България трябва да предложи по-атрактивни условия на „Фолксваген“

"Фолксваген" в България - надежди и реалност

Стамен Янев: Имаме надежди заводът да бъде в България

3
Снимка: БГНЕС

Дали правилата за държавна помощ в митническия съюз "Европейски съюз - Турция" принудиха „Фолксваген“ за пети път да отложи решението си за очакваната инвестиция на Балканите - този път за края на октомври. Автомобилният гигант отново не посмя да се произнесе окончателно, обяснявайки, че са му необходими още анализи и събиране на информация. ЕП също разкритикува концерна за водените разговори.

Дългосрочното отлагане на решението на „Фолксваген“ за инвестицията, която все по-упорито се свързва с Турция, едва ли е случайно. Според източници на „Хоризонт“ то може би означава резерви от страна на компанията заради съществуващия митнически съюз между ЕС и Турция, който задължава страните да съблюдават правилата, валидни за страните-членки на еврообщността. Така турските държавни протекции, с които страната се опитва да спечели инвестицията, се оказва под въпрос и могат да породят санкции, твърдят експерти.

Според Юлиана Николова - директор на "Портал Европа" и експерт - участник в преговорите за България по този вид споразумения, има и чисто прагматични причини, които изискват от ръководството на компанията още размисъл и оглед на възможностите в Източна Европа. Тя смята, че промяната в данъчната политика и общата политическа нестабилност разколебават „Фолксваген“ за Турция:

„Политическата нестабилност и това, че ЕС прави крачка назад в отношенията си с Турция – по скоро това е по-силният аргумент, отколкото аргумента с неправомерната държавна помощ, защото тя в един или друг смисъл може да бъде оправдана, може да се направят крачки тя да бъде доказана, че е необходима и че не нарушава правилата на вътрешния пазар. България не бива да разчита на слабости, които предлага турската страна, а трябва да намери начин да предложи по-добри условия, които да са по-атрактивни за „Фолксваген“, отколкото Турция“.

Компанията обаче трябва да вземе решение до края на октомври, каза още Николова в предаването „12+3“.

Докато няма подписано споразумение, има надежда

Имаме надежди заводът да бъде в България, каза от своя страна Стамен Янев – изпълнителен директор на Българската агенция за инвестициите. 

„Нашето действие по привличането на „Фолксваген“ не се крепи само на надежди, а на това, което българското правителство предлага като цяло – икономическа, политическа, финансова стабилност, възможности за развитие на бизнеса, добра инфраструктура, квалифицирани работни кадри. Докато няма подписано споразумение, ние трябва да правим всичко необходимо, за да се поздравим с успех. Ние сме дали всичко, което е допустимо спрямо европейските правила, свързани с държавна помощ, така че да привлечем „Фолксваген“. Направихме максимума. Ще мислим и други варианти, така че да предложим още по-атрактивни условия“, обясни той пред "Хоризонт".

„Нашата амбиция в голяма степен е не само да предложим възможност за „Фолксваген“ да инвестира в България в своето традиционно производство, но и да надгради и да посрещне предизвикателствата на новите технологии и това, че в голяма степен „Фолксваген“ има инвестиционен план за развитие в сферата на електрическите автомобили“, каза Стамен Янев. 

Към настоящия момент има над 28 сертифицирани проекта на обща стойност приблизително 1 млрд. лв. с потенциал да разкрият нови 3000 работни места, подчерта още той. По думите му основен приоритет е да се инвестира в производство, образование и дигитализиране на икономиката. 

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в съдебната зала в Ню Йорк, 15 април 2024 г.

Издател на таблоид даде показания в процеса срещу Тръмп

Бившият издател на таблоида "National Enquirer" даде пръв показания в процеса срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп в Ню Йорк. Делото срещу Тръмп продължава с разглеждане на нападките му срещу свидетели 72-годишният Дейвид Пекър свидетелства, че по време на кампанията за президентските избори през 2016 година е имал договорка..

публикувано на 23.04.24 в 21:55
Еван Гершкович

Руски съд отхвърли нова жалба на Гершкович от WSJ срещу задържането му по обвинение в шпионаж

Руски съд отхвърли днес поредната жалба на журналиста на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович срещу предварителното му задържане по обвинение в шпионаж. Той бе задържан от Федералната служба за сигурност на 29 март миналата година и така стана първият американски журналист, арестуван по обвинение в шпионаж в Русия от времето на Студената война...

публикувано на 23.04.24 в 21:52

Сенатът одобри законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван

Законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван преодоляха с лекота процедурните пречки в Сената на Съединените щати. Текстовете, които предвиждат общо 95 милиарда долара за оръжейни доставки и финансова помощ за американските съюзници, бяха одобрени от долната камара на Конгреса в събота. За да бъдат придвижени към окончателно..

публикувано на 23.04.24 в 21:48

Александър Йорданов от ЕНП настоя комплексът "Камчия" да бъде конфискуван

Евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов настоя да бъде конфискуван комплексът "Камчия" по време на дебат в Европарламента, посветен на използването на руските активи за възстановяването на Украйна. "В България, на брега на прекрасното Черно море, тоест, на европейската граница, се намира една територия от близо 470 000 квадратни метра, която..

публикувано на 23.04.24 в 21:17

И Марин Димитров ще чака в ареста делото за ОПГ с Банкова и Живко Коцев

Софийският градски съд задържа под стража хасковския бизнесмен Марин Димитров. Заедно със сина му Стефан, бившата шефка на Митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, той е обвинен за участие в организирана престъпна група за контрабанда и корупционни престъпления.  Димитров беше задържан преди десетина дни заедно с..

публикувано на 23.04.24 в 20:21
Стопкадър /

Пуснаха журналиста Димитър Стоянов под гаранция от 5000 лева

Журналистът Димитър Стоянов е освободен срещу гаранция от 5 000 лева. Това съобщиха от Софийската районна прокуратура.  43-годишният Стоянов е с повдигнаото обвинение за хулиганство и закана с убийство.   Той беше задържан и отведен в Пето РПУ в столицата след сигнал, че е насочил пистолет срещу мъж, за който има данни, че е служител на НАП...

публикувано на 23.04.24 в 19:54

Държавният департамент на САЩ: България продължава да има проблем с човешките права

България продължава да страда от сериозни проблеми с опазването на човешките права, констатира в доклада си за миналата година Държавният департамент на Съединените щати. Според авторите на доклада са налице достоверни сведения за мъчения и жестоко отношение към граждани от страна на държавни органи, сериозни проблеми с независимостта на..

публикувано на 23.04.24 в 19:46