Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Николова: България трябва да предложи по-атрактивни условия на „Фолксваген“

"Фолксваген" в България - надежди и реалност

Стамен Янев: Имаме надежди заводът да бъде в България

3
Снимка: БГНЕС

Дали правилата за държавна помощ в митническия съюз "Европейски съюз - Турция" принудиха „Фолксваген“ за пети път да отложи решението си за очакваната инвестиция на Балканите - този път за края на октомври. Автомобилният гигант отново не посмя да се произнесе окончателно, обяснявайки, че са му необходими още анализи и събиране на информация. ЕП също разкритикува концерна за водените разговори.

Дългосрочното отлагане на решението на „Фолксваген“ за инвестицията, която все по-упорито се свързва с Турция, едва ли е случайно. Според източници на „Хоризонт“ то може би означава резерви от страна на компанията заради съществуващия митнически съюз между ЕС и Турция, който задължава страните да съблюдават правилата, валидни за страните-членки на еврообщността. Така турските държавни протекции, с които страната се опитва да спечели инвестицията, се оказва под въпрос и могат да породят санкции, твърдят експерти.

Според Юлиана Николова - директор на "Портал Европа" и експерт - участник в преговорите за България по този вид споразумения, има и чисто прагматични причини, които изискват от ръководството на компанията още размисъл и оглед на възможностите в Източна Европа. Тя смята, че промяната в данъчната политика и общата политическа нестабилност разколебават „Фолксваген“ за Турция:

„Политическата нестабилност и това, че ЕС прави крачка назад в отношенията си с Турция – по скоро това е по-силният аргумент, отколкото аргумента с неправомерната държавна помощ, защото тя в един или друг смисъл може да бъде оправдана, може да се направят крачки тя да бъде доказана, че е необходима и че не нарушава правилата на вътрешния пазар. България не бива да разчита на слабости, които предлага турската страна, а трябва да намери начин да предложи по-добри условия, които да са по-атрактивни за „Фолксваген“, отколкото Турция“.

Компанията обаче трябва да вземе решение до края на октомври, каза още Николова в предаването „12+3“.

Докато няма подписано споразумение, има надежда

Имаме надежди заводът да бъде в България, каза от своя страна Стамен Янев – изпълнителен директор на Българската агенция за инвестициите. 

„Нашето действие по привличането на „Фолксваген“ не се крепи само на надежди, а на това, което българското правителство предлага като цяло – икономическа, политическа, финансова стабилност, възможности за развитие на бизнеса, добра инфраструктура, квалифицирани работни кадри. Докато няма подписано споразумение, ние трябва да правим всичко необходимо, за да се поздравим с успех. Ние сме дали всичко, което е допустимо спрямо европейските правила, свързани с държавна помощ, така че да привлечем „Фолксваген“. Направихме максимума. Ще мислим и други варианти, така че да предложим още по-атрактивни условия“, обясни той пред "Хоризонт".

„Нашата амбиция в голяма степен е не само да предложим възможност за „Фолксваген“ да инвестира в България в своето традиционно производство, но и да надгради и да посрещне предизвикателствата на новите технологии и това, че в голяма степен „Фолксваген“ има инвестиционен план за развитие в сферата на електрическите автомобили“, каза Стамен Янев. 

Към настоящия момент има над 28 сертифицирани проекта на обща стойност приблизително 1 млрд. лв. с потенциал да разкрият нови 3000 работни места, подчерта още той. По думите му основен приоритет е да се инвестира в производство, образование и дигитализиране на икономиката. 

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция, България и Румъния ще си сътрудничат по регулиране на цените на електроенергията

Гърция, България и Румъния ще си сътрудничат по регулиране на цените на електроенергията, съобщи гръцкият енергиен министър Теодорос Скилакакис. Гръцкият министър на енергетиката Теодорос Скилакакис съобщи пред медиите за сътрудничество с България и Румъния по осигуряване на енергия на поносими за бизнеса и потребителите цени. Изгражда се..

публикувано на 10.09.24 в 12:54
Залети от р. Струма къщи край Благоевград.

Компрометирани диги на р. Струма в района на Радомир създават риск от наводнения

Компрометирани диги на река Струма в района на община Радомир крият рискове от наводнения при обилни валежи и високи води, съобщи  на проведения Областен съвет за намаляване на риска от бедствия Павел Черийски, организатор на хидротехнически район Перник към "Напоителни системи". В местността "Арбанаси" край Радомир от близо 15 години..

публикувано на 10.09.24 в 12:37
Румен Леонидов

Румен Леонидов: Крапчев прави всичко възможно Македония да се присъедини към България

Когато говорим за Данаил Крапчев, въпреки патриотичните си виждания, той не е от тези, които само вика, "ура и България над всичко". Той има и редове, написани с болка, твърди, че българите сме с къса памет и казва: "България трябва да събере душата си". Това каза писателят Румен Леонидов в интервю пред БНР за Данаил Крапчев, който издава..

публикувано на 10.09.24 в 12:32
Регионална библиотека „Сава Доброплодни

Какви са нагласите в Сливен преди старта на предизборната кампания?

Предстои поредната предизборна кампания, която се очаква да бъде наситена със скандали. Тя все още не е започнала, а част от партиите влязоха във водовъртежа на разцеплението. Други се снишиха, за да не би и в техния двор да дойде проклятието на вътрешните скандали и обвинения. Трети се изгубиха от политическия  хоризонт и се скриха, без да е..

публикувано на 10.09.24 в 12:32

Проект на извънсъдебно споразумение: "Шейново" да плати 70 000 лв. на едно от семействата с разменените бебета

Столичната АГ болница "Шейново" ще плати 70 хиляди лева на едно от семействата на разменените преди две години бебета - това предвижда проект на извънсъдебно споразумение между двете страни, научи "Хоризонт". Инициативата за споразумението е на пострадалото семейство, а съгласие за сключването му трябва да бъде гласувано от Столичния общински..

публикувано на 10.09.24 в 12:25

Кюстендилци: Такса смет да се определя според реалните ползватели на имота

Кюстендилци имаха възможност чрез анкета на общината да кажат и предложат как да се определя такса смет от 1 януари догодина. Общините трябва да преминат към нова методика и основа за определяне на такса смета от следващата година. Наредбата дава избор между 3 варианта – да се определя според броя членове на домакинството и ползващите даден..

публикувано на 10.09.24 в 12:19
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Русия съобщи за свалянето на над 140 украински дрона

144 украински безпилотни летателни апарата са били унищожени или прехванати тази нощ над девет региона на Руската федерация. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова определи ударите като "незаконна терористична акция". Руската противовъздушна отбрана е унищожила над 20 украински безпилотни самолета около Москва...

публикувано на 10.09.24 в 12:11