Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денонощна библиотека се открива в Студентския град в София

2
Денонощна библиотека StudyHub в Студентски град в София
Снимка: Спас Крайнин

Първата денонощна библиотека в София StudyHub отваря врати в Студентския град на 1-ви октомври - в деня на откриването на академичната година. Идеята на създателите е това да е едновременно споделено пространство за учене и модерна денонощна библиотека. 

Преди две години започват усилията по този проект. Библиотеката е по идея на Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Освен рафтовете с книги, има компютри, места за отдих и провеждане на семинари. Библиотеката Studyhub се намира на улица „Академик Жак Натан“ № 10 в Студентския град.

„В началото се свързахме с университетите, но там не се получиха нещата да вземем място, затова решихме да вземем частен имот, като много хора се включиха с това да ни помогнат, както със сглобяването, така и с боядисването на помещението, с изрисуването му. Бяхме направили акция един ден, в която около 12-13 човека взеха участие и в момента стените ни са украсени с тяхното творчество“, разказа Цветомира Гяурова.

Достъпът е чрез абонаментна карта

Картата за достъп се купува, като може да бъде еднодневна, месечна – дневна (08-17 ч.), нощна (17-08 ч.) и денонощна, както и семестриална.

„След това можеш по всяко време да дойдеш и да седнеш и да учиш, няма нужда в този момент да има някой на рецепция. Да, ще има от 9 до 18 часа човек, от когото можеш да си закупиш тази карта, но през другото време достъпът с нея е свободен“, обясни Цветомира Гяурова.

С приходите от закупените карти и събитията, които ще се организират, се плаща наемът на помещението.

„Ще има всякакви събития, даже вече имаме запазени няколко дати за след първи октомври, откриването днес. Първото ни събитие беше миналият петък, като тогава беше представянето на нова, която е свързана точно със Студентския град“, каза Цветомира Гяурова.

Първите посетители 

Първите посетители пристигнаха тази сутрин, но интерес има още от преди месец и половина, когато преди началото на академичната година са пуснати в продажба картите.

„Имаме над 15 закупени такива, така че се надяваме сега вече и след началото да се увеличи още интереса от студентите“, каза Мартина Георгиева.

Каква литература ще може да се ползва?

"Относно книгите, в момента, тъй като бяхме направили акция, която все още тече, за събиране на всякакъв вид литература - както академична, така и художествена, в момента имаме над 350 заглавия в библиотеката. Относно дигитализацията, това  вече е бъдещ проект, който ще развиваме след като отворим днес. Относно това дали е било трудно - да, беше трудно, няма как да се отрече. Това е проект, който е вече на почти две години и минахме през много неща, но честно казано екипът, който се събрахме, през цялото време бяхме мотивирани да го направим", обясни Цветомира Гяурова.

StudyHub е с денонощен достъп и без почивен ден, с адаптирана среда за хора в неравностойно положение и с постоянно дистанционно видеонаблюдение за сигурност. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41