Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елеонора Негулова: Малкият бизнес е елемент на националната икономическа сигурност

Снимка: архив

В малките и средни предприятия рискът от фалит е по-малък, защото те са по-гъвкави в реакциите си и успяват по-бързо да се преструктурират. Това каза пред БНР Елеонора Негулова – председател на Националното сдружение за малкия и средния бизнес. 

Според нея трябва да се даде възможност потенциалът на малките и средни предприятия да се разгърне и дигитализацията в този сектор да бъде основен приоритет:

„Надявам се в хода на подготовката на новите оперативни програми това ще се отчита все повече. На малкия бизнес трябва да се гледа като на елемент на националната икономическа сигурност. Трябва да има комплексен, интегриран подход и на малкия бизнес да се гледа много по-отговорно и сериозно“.

Умрели предприятия

„В изследванията, които ние правим, стъпваме върху статистиката на НСИ, където не се говори за фалити, а се говори направо за умрели предприятия, т.е. активни, оцелели, родени и умрели. Ако погледнем тази статистика – на ден умират много повече и се раждат повече (бел. ред. проучване на компанията за управление на риска Coface съобщи, че всеки ден една българска компания фалира). Важни са тенденциите“, посочи Негулова в интервю за предаването "12+3".

В рамките на 5 години се наблюдава процеса, за да се види колко от родените предприятия ще оцелеят, обясни тя и добави, че тези, които оцелеят, имат голям шанс да останат активни дълъг период от време:

„Повечето компании, които оцеляват през първите 5 години, вече работят 10-15-20 години, могат да се преструктурират след това, да продадат част от бизнеса, да започнат нов, да диверсифицират“.

Негулова цитира данните за 2016 г. – умрелите предприятия са 41 611, а родените – 41 723. Ако видим каква е ситуацията с активните предприятия обаче – тези, които през годините са оцелели, са повече, има ръст на активните предприятия, подчерта тя.

Втори шанс

По думите й най-големите проблеми са свързани с това, че големите предприятия, които не са имали добро преструктуриране на бизнеса или са били свързани с процеси като например фалита на КТБ или други стагнирани пазари, те просто трябва да обявят несъстоятелност и влизат във фалит. Тук идва въпросът с втория шанс, каза Елеонора Негулова. Според нея това би трябвало да се гледа като натрупване на опит и вид капитал за следващо стартиране, защото макар и по болезнен начин хората научват какво не трябва да правят:

„По този показател – втори шанс, България има още много какво да направи. Ние сме далеч под средното ниво. Процедурата по ликвидация и обявяване на фалит отнема много време“.

Тя отбеляза и проблема с междуфирмената задлъжнялост, независимо от размера на бизнеса.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: 24 485 лева средна годишна работна заплата за миналата година

Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт.  През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година.  Икономическата дейност с най-високо трудово..

публикувано на 29.11.24 в 16:55

ЕК даде 6 месеца на България за необходимите реформи по МВУ, за да не загуби 653 млн. евро

България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..

публикувано на 29.11.24 в 16:44

Близо 200 хил. украинци са намерили временния си дом в България от началото на войната

Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..

публикувано на 29.11.24 в 16:36

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..

публикувано на 29.11.24 в 16:20
Пламен Сивов

Пламен Сивов: При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за смислен дебат няма място

"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат  все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност".  Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той.  Вторачили..

публикувано на 29.11.24 в 15:45

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39
Асен Василев, Божидар Божанов, Кирил Петков и Атанас Атанасов (от ляво надясно) от ПП-ДБ направиха изявления в НС - 12 ноември 2024 г.

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на НС без подпис на декларацията за санитарен кордон

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..

публикувано на 29.11.24 в 15:06