Октомври е световният месец за борба с рака на гърдата. За седма поредна година столичната Първа АГ болница "Света София" инициира кампания за безплатни прегледи с профилактика на коварното заболяване. Столичната община финансира кампанията, в която се включват здравни заведения в София, Варна, Пловдив и Стара Загора.
19 000 - толкова са жените, прегледани в първата и все още единствена у нас общинска скринингова кампания за превенция на рака на млечната жлеза. Тя се провежда от 2015-а година в Столичната община, припомни зам.-кметът Дончо Барбалов:
"Мисля, че не малко животи сме спасили с ранна диагностика и навременни мерки за лекуване. Годишно около 350 000 лева отделя общината за тази дейност. Това е една много добра инвестиция защото е инвестиция в здравето на хората. За тази година в програмата са обхванати около 9 000 човека, като през първото полугодие 3 500 жени са минали на преглед. От тях имаме 16 случая на установени карциноми, които веднага са оперирани, така че там със сигурност сме помогнали."
Столичната община е сред партньорите и в настоящата кампания за ранно откриване на рака на гърдата, която започва днес и ще продължи до 1 ноември с участието и на 5-та градска болница, "Св. Анна" и Александровска в София, Военномедицинска академия и Онкологичната болница, както и варненската "Св. Марина", пловдивската "Св. Георги" и болница "Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора, които се присъединяват към кампанията, съобщи изпълнителният директор на Първа АГ болница в София д-р Гергана Коларова и допълни:
"Специално моята амбиция и моята задача е тази кампания да обхване цялата страна. Наистина в големите градове са концентрирани повече хора, но като погледнем таблицата с възрастовото разпределение на заболяването, за съжаление то е в една възраст, в която дамите да, към момента все още работят, не са в пенсионна възраст, но изключително е висока смъртността във възрастта от 65 до 79."
Ракът на млечната жлеза си остава най-често срещаното злокачествено заболяване при жените във всички развити страни в света, включително и в България, където броят на заболелите расте. Средно годишно заболеваемостта расте с 1,8 на сто, а за последните 30 години засегнатите от това коварно заболяване са се увеличили два пъти, а възрастта намалява, посочи д-р Коларова:
"За това ние се обръщаме изключително много към младите дами, защото да в тяхната възраст заболяването е рядко, но за съжаление се случва. И това е тяхната възраст, в която те трябва да свикнат да ходят на този преглед, дай Боже всичко да е нормално, но дори когато се намери нещо, то ще бъде в много начален стадий и лечението ще бъде изключително перспективно и това ще им създаде в годините навика те да правят ежегодно това изследване."
Кампании като настоящата дават възможност на всяка отговорна към здравето си жена да се изследва и да следи своя здравен статус, за да не стига до тежки състояния, призова д-р Гергана Коларова:
"Нямаме оправдание да кажем, че е скъпо финансово или друго оправдание. Много жени не ходят на преглед за да не чуят тази диагноза. Колкото по-рано това се случи толкова успеваемостта при терапията е по-висока. защото пикът на това заболяване е след 35-годишна възраст и той е между 65 и 69 годишна възраст и тогава за съжаление и смъртността е по-висока."
Освен традиционните ехографски и мамографски изследвания, възможностите за диагностика се разширяват с иновативна апаратура, която използва метода на термографското изследване и може бързо да ориентира пациента дали има основания за тревога или не, информира д-р Коларова:
"На базата на топлинното излъчване, то специално изследва млечната жлеза с готов софтуер, който след изчакване по време на прегледа, веднага дава резултат дали има образувание по-голямо от 3 милиметра. Т.е. то може да хване всяко едно образувание с размер 3 мм. Ако то дава нужните данни то доброкачествено ли е или има съмнения за злокачественост. Тогава на компютъра където са вкарани всички данни на пациента се появява надпис - Моля, посетете лекар."
Изследвания с термографската апаратура ще се извършват през целия месец в Диагностично-консултативния център на Първа АГ болница, както и в 11, 29-та и 30-та поликлиники в София. Записването ще става на телефоните на съответните поликлиники.
Подробна информация за дните и часовете, както и телефонните номера за записване, можете да намерите на интернет страницата на АГ болница "Св. София" или на телефон 02/4470 204.
Репортажа на Маргарита Иванова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Кирил Петков е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. Това потвърдиха от пресцентъра на парламента за БТА . Вчера изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Сарафов поиска имунитета на Кирил..
Сирийският опозиционер Мохамед ал Башир ще оглави временно правителство (до 1 март 2025 г.) в страната след свалянето на Башар Асад. Башир е свързан с ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която беше основната сила в светкавичната офанзива срещу силите на Асад. Той обяви, че ще е временен премиер в телевизионно обръщение, цитирано от..
На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои четирима изявени лекари с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за приноса им в развитието на медицинската наука. Отличието получиха ендокринологът професор Сабина Захариева, вирусологът професор Радка Аргирова, педиатърът професор Боряна Слънчева..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че след формиране на парламентарните комисии и съгласувано с техните председатели, ще предложи график за провеждане на процедурите по избор на органи и членове на органи с изтекъл или прекратен мандат и на неконституирани органи. В началото на днешното извънредно пленарно заседание тя прочете..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за размерите на града , каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "Както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..
Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО. Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..
В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Предвижда се от 1 юли догодина всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., да се индексират с между 8 и 9 на сто по..