Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъмната материя и екзопланети взеха Нобеловата награда за физика

| обновено на 08.10.19 в 16:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Канадско-американският космолог Джеймс Пийбълс и швейцарските учени Мишел Майор и Дидие Кело бяха обявени днес за носители на Нобеловата награда за физика за 2019 година. „Тези трима мъже промениха представите ни за Космоса“, аргументира избора си Кралската шведска академия на науките.

Пийбълс от университета Принстън е отличен за работата му по разкриване на чудото на еволюцията на Вселената след Големия взрив. Използвайки теоретични инструменти и пресмятания, роденият в Канада физик е успял да интерпретира радиационни вълни още от зараждането на Вселената и така е открил неизвестни преди това физични процеси:

„Не е ли очарователно, че имаме много ясно доказателство, че нашата Вселена се е разширила от плътно горещо състояние. И въпреки че теорията продължава да е поставяна на сериозни изпитания, не можем да не признаем, че тъмната материя и тъмната енергия продължават да са мистерия. Това означава, че независимо от големия ни напредък в разбирането на как еволюира Вселената, все още има много открити въпроси. Например, какво всъщност е тъмната материя?“.

Майор от Женевския университет и Кело от Кеймбридж са вече нобелисти за това, че първи в света - през 1995 година, са открили екзопланета около слънцеподобна звезда - планетата Димидий, на около 50 светлинни години от нас, в съзвездието Пегас. За 24 години след това откритите екзопланети са над 4000, като все още се търси двойник на Земята. Дидие Кело обаче споделя във видеоканала на университета в Кеймбридж в ЮТюб e, че все още се радва като дете:

Трябва да призная, че всеки път когато открия планета около друга звезда, а досега съм открил около 200, се чувствам като дете. Защото всеки път се изненадвам. Преди се шегувах с хората, които ме питаха за научно-фантастични филми - че реалността е далеч по-пленителна и интересна от научната фантастика. Много съм щастлив, че продължавам да се изненадвам. Мисля си, че това е предназначението на науката. И сега разбирам какво съм говорил преди 20 години.

Джеймс Пийбълс получава половината от 833 000 евро - паричната сума за Нобеловата награда, а Кело и Майор ще си поделят другата половина. Имената на тримата се нареждат до светила на физиката като Алберт Айнщайн, Мария Кюри и Нилс Бор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55

Седмица на покачване на световното напрежение

Още световно напрежение, след като войната на Русия срещу Украйна навлезе в поредния си нов етап на интензивни атаки с нови и нови оръжия. Усложнение, съвпадащо с края на управлението на Джо Байдън, който тази седмица навърши 82 и стана най-възрастният действащ американски президент. Байдън изрази недоволство от заповедта за арест на израелския..

публикувано на 23.11.24 в 10:34