Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интригуващи срещи с "Изкуството на барока" 2019

Вече 13 години, когато дойде есента, любителите на бароковата музика очакват събитията от фестивала "Изкуството на барока", специализиран в представянето на музиката от XVII и XVIII век. И всяка година програмата му е интригуваща, с елитни участници от европейските сцени и с малкопознати имена на автори, които са приоритет на музикалните изследователи.


Артистичният директор на "Изкуството на барока" - цигуларката Зефира Вълова - е не само музикант с ярко присъствие и Зефира Въловахаризма, но и визионер с все по-интересни концепции, базирани на нейните идеи и многобройни контакти с барокисти от цяла Европа. Благодарение на нея в България са гостували, а ще гостуват и в това издание на фестивала много изявени интерпретатори, отдадени на исторически информираните практики, като Ерик Босграаф, Изхар Елиас, Алесандро Пиану, Едгар Моро, Алекси Косенко, Франсоа Лазаревич. Посрещали сме Бароковият ансамбъл на Европейския съюз, ансамблите Les Ambassadors от Франция, Il pomo d'oro и др. 

Тази година фестивалът "Изкуството на барока" беше открит с концерт на 1 октомври в ново пространство - Регионалния музей за история на София. Следват събития през октомври, ноември и декември в Аулата на Софийския университет и в галерията "Оборище 5". Сред най-очакваните звезди са контратенорът Якуб Юзеф Орлински, чембалистът и диригент Франческо Корти, цигуларката Альона Баева, гамбистът Мауро Колантонио, Ерик Босграаф, който ще представи инструмента шалюмьо, и много български барокови специалисти.

Фестивалът "Изкуството на барока" е част от културния календар на Столична община и носител на приза "Музикален проект на годината" в анкетата "Музикант на годината 2010" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". 

Чуйте всички интересни подробности и имената на още от гостите в тазгодишното издание на форума в интервюто със Зефира Вълова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06
Светослава Михайлова и децата от Лятна рисувална в Монтана

Млада художничка възпитава в усет към изкуството деца от Монтана чрез "Лятна рисувална"

Деца се включиха в "Лятна рисувална" в Монтана. Художничката Светослава Михайлова дава възможност на желаещите деца и юноши от града и страната да натрупат опит в изобразителното изкуство. Участниците в рисувалната са заети от понеделник до събота две седмици сега и още две през август. Светослава Михайлова събира деца от Монтана и страната, за да..

публикувано на 10.08.24 в 06:50
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22