Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Испанският автор Лоренсо Силва: Черпя вдъхновение от заобикалящия ме свят

Лоренсо Силва
Снимка: Личен архив
Кино-литературният фестивал CineLibri продължава с още испански вечери и две прожекции на филма "Последствията на гнева" по книгата на испанския писател Лоренсо Силва, който е и сценарист на лентата.
Едноименният роман „Слабостта на болшевика” изследва съвременното измерение на отчуждението, бе номиниран за една от най-престижните литературни награди в Испания „Надал“ и вече има статут на безспорна класика на съвременната испанска литература. 

Близо 10 години Лоренсо Силва.работи като адвокат, а успех в литературната кариера му носи поредица криминални романи, в които главната роля е полицейски детектив. В последната си криминална книга, която пише в съавторство със съпругата си, Лоренсо Силва вплита реални събития и използва темата за трафика на жени и проституцията. 
Кое е това, което в книгата казва с много думи, а в киното с малко?

"Адаптацията не беше лесна, защото в голямата си част книгата е монолог на главния герой. Можем с погледи и мълчанието на главните герои да установим, че те са самотни и че преживяват загуба - както на главния герой, така и с момичето, с което се запознава."

Любовта или отчуждението управлява света в днешния ден?

"В крайна сметка всички човешки същества са самотни по един или друг начин. Спомням си думите на един философ преди доста години, който бе казал: човек се ражда сам, мечтае сам и умира сам."

Лоренсо Силва споделя, че черпи вдъхновение от заобикалящия го свят.

"Често използвам събития и ги претворявам в метафори и алегории. Интересувам се от реалния живот, от човешките отношения и истината. Има много герои в тази история, които са вдъхновени от хора, с които съм се запознал в професионалния си път. Да, главният герой в „Слабостта на болшевика” е фикция, но познавам много като него, които имат успешна кариера, но вътрешно са празни".

Заедно с Антонио Онети е автор на телевизионен филм за последните дни на Франко.

"Това, което сме, е заради предците ни и миналото, което носим. Понякога дори не осъзнаваме това, което сме били и което сме. В момента, тема, която занимава много испанското общество, са останките на един генерал, починал преди близо 45 години. Все още няма консенсус за историческата ролята на Франко и неговата личност."

В последната си книга "Ако това е жена", която пише в съавторство със съпругата си Ноеми Трухийо, Лоренсо Силва повдига болезнения въпрос за трафика на жени и проституцията.

"Защото това е една тема, която е невидима за обществото, но присъства във всекидневието на всички и хиляди жени са част от нея. Тези жени, които са мигрантки от Африка, Латинска Америка, Европа, на практика са третирани като роби. Ако говорим за човешки права, можем да приемем, че това е едно общество, което живее със съзнанието, че се случва робство. За мен това е лицемерие. Всички знаем, че това се случва не само в Испания, но и в другите развити общества. Това е роман, който посочва тъмните петна на нашето общество, поставя под въпрос нашата слепота към системата, в която живеем. В книгата използваме реален случай на убийство на жена преди 15 години в Мадрид."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26