Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н. Пр. Майкъл Форбс за ирландското участие в "Синелибри"

Ирландската гала вечер от кино-литературния фестивал „Синелибри“ ще се състои на 17 октомври.

На 17 октомври  в кино „Люмиер“ ще се състои Ирландската гала вечер в рамките на кино- литературния фестивал „Синелибри“. За избора на филма „Закуска на Плутон“, който ще представи Ирландия в рамките на това пето издание, пред "Хоризонт" говори посланикът на Ирландия в България - Н. Пр. Майкъл Форбс.

„Закуска на Плутон“ - смятам, че това е много специален филм. Не е нов, но вече е класика. Режисьор е Нийл Джордан, който е един от нашите най- големи режисьори. Филмът е заснет по романа на Пат МакКейб. Интересното е, че това е вторият филм, който Нийл Джордан прави по роман на Пат МакКейб. Първият се казваше „Butcher Boy“- Касапинът, той беше много реалистичен. Докато „Закуска на Плутон“ е по-фантастичен, но въпреки всички и той е свързан с реалността. И макар че филмът е направен преди повече от десет години, той засяга много теми, които и днес се актуални, темата за пола, за политиката, за приемането в обществото. Така че сме много благодарни  на  „Синелибри“, че приеха да ни представят с този филм в изданието на фестивала тази година.

Вие самият изкушен ли сте от киното и литературата, имате ли свои фаворити?

„О, това е много труден въпрос за човек на моята възраст, защото изборът, който мога да направя е изключително голям. Но съм много доволен от филма, който сме подбрали- „Закуска на Плутон“, защото литературната му основа- романът на Пат МакКейб е специален в ирландската литература. Режисьорът Нийл Джордан е правил филми и по други автори, например филмът „Интервю с вампир“, също заснет по роман е изключително зрелищен, обаче породи известни противоречия. Но един от ранните му филми, основан на роман е „В компанията на вълци“, който е може би любимият ми филм на Нийл Джордън.Той е заснет по книгата за Червената шапчица.“

Освен с литературата, другата въздействаща връзка на киното е тази с музиката...

„Интересно е, че говорите за музика и кино, защото току- що беше открита нова академия тук в София от Ирландско- Американския университет, чиято цел е създаването на филмова музика.Студентите ще се обучават как се прави музика за филми.  За първата година са се записали около 20 студенти от различни страни извън България, за да се обучават в тази академия с прекрасните музикални специалисти и ресурсите, които имате тук в България. А сега да отговоря директно на въпроса ви- наистина музиката е много важна за киното, защото след като сме гледали филма, музиката е тази, която остава в съзнанието ни, защото музиката създава  атмосферата и е една от най- важните части във всеки филм. Във филма „Закуска на Плутон“ музиката е много разнообразна, има класически стари песни има и по- модерна музика.“

Да завършим с това кои от най-изявените ирландски поп и рок музиканти присъстват във вашата лична селекция?

„Ако говорим за моите любими групи , разбира се U 2 са лидери, но от по- новото поколение е "Хоузиър", който успява да предаде едновременно типично ирландското, съчетано със световните модерни тенденции. Но, разбира се, има много ирландска музика, която се е наложила в цял свят и това е прекрасната музика на Ения, както и на „Кренбърийс“, чиято солистка Долорес О’ Риърдън, за съжаление, си отиде от този свят.“

Интервюто можете да прослушате и в приложения аудио файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02