Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артист, антрополог, преподавател и вечен пътешественик

Проф. Александър Илиев: Имам дух и енергия на 18-годишен

Бойни изкуства, рекорди на ГИНЕС, изучаване на над 20 езика са част от пъстрата му биография

Снимка: БГНЕС

„Най-важна е педагогическата ми работа, защото не е важно човек да проправи някаква бразда, но и да хвърли семена и те да поникнат - читави и здрави плодове“. Това каза в предаването „Хоризонт за вас“ проф. Александър Илиев - артист, режисьор, мим, планински водач, ръководител на спортни и научни експедиции и поклоннически пътувания, антрополог.

Като преподавател той иска да научи своите студенти на свобода, „която дава гаранция, че ще можем спокойно да търсим и да намираме истината“.

Спортът и интересът към будизма го отвеждат в Азия

Проф. Илиев описва пътя си като „нормално сложен, както на повечето хора, които имат повече от една възможности”. Започнал е с електроника и изчислителна техника, после завършил режисура в тогавашния ВИТИЗ, последвало дипломиране по антропология в Барселона.

Спортът е негов приятел от детството му. Занимавал се е с акробатика, колоездене, плуване, бойни изкуства, йога. Всичко това го отвежда към Азия, където „всичките тези умения са доведени до съвършенство.”

За проф. Александър Илиев е важно не само да практикува, но и да изучава всички тези умения, които днес ни помагат да се избавим от стреса на съвременността. Най-силно впечатлен е от древното кралство Тибет, заради „духа на хората, тяхното ненасилие и желанието да преодолеят всичко”.

В тайните на Тибет и будизма

Започва да изучава Тибет и философията на будизма още 12-годишен. Тогава с негов съученик писали детска поема, посветена на Тибет. „То беше уж на майтап. И се оказа, че аз след това  посетих всички тези места, за които бяхме писали.”

„На първо място това е желанието на всеки един гражданин и селянин в Тибет да постигнат просветление, което означава да разберат истината за себе си и за света, в който живеем. Знаменитата максима на Буда „Вярвай, но проверявай” може да се каже, че е основа и на съвременната наука. Най-вероятно това е и първият учен, който наистина е изследвал естеството”, изтъква проф. Илиев.

За позитивизма и хейтърите

Той е впечатлен и от задружността и единението на местните хора там по време на бедствия, както и от техния позитивизъм, който не е много типичен за нас, българите.

„И сега чувам реплики на хората - 30 години, откакто избухна демокрацията, наникъде не сме. Преди това пък се казваше – ето сега, комунизмът, гледайте какво стана. Преди това – в царско време беше зле. Хората, които са нихилисти, хейтъри или черногледи с тези очила напред няма да видят никога.”

Проф. Илиев признава, че той лично мисли позитивно и счита, че българинът има това качество.

Рекорди за книгата на ГИНЕС

През 1992 г. с негови приятели поставя рекорд – единият бяга 24 часа, другият колоезди едно денонощие, а Илиев играе пантомима без прекъсване. След това подобрява рекорда на 25 и половина часа, което е вписано в архивите на ГИНЕС. Участвал е и в най-височинния концерт на света, в подножието на Еверест. С групата, с която работи, има постигнати над 40 рекорда, три от които са официално признати за Книгата с рекорди.

„Например ние сме изкачвали Килиманджаро с велосипеди, Монблан с велосипеди и никой не го е правил преди и след нас, но това за тях не е било достатъчно интересно и престижно.”

Въпреки че е на 63 години, проф. Александър Илиев продължава да става рано всяка сутрин, да прави упражнения и да изрича специална формула: „Аз съм на 18 години и се движа с такава енергия, с такова отношение, каквото е на 18-годишен човек.  Всеки ден духът ми е такъв, силата, енергията ми е такава.“

Разбирането на другите като разбиране на света

Нарича третата си професия – антропологията, професия за разбирането на другите. Това му помага да разбере и света, в който живеем. „За да разбера какво правят те, аз трябва да се вгледам в тях, да ги видя, да ги чуя, те имат свой начин на мислене. Аз съм бил и на място, където има канибали – Папуа Нова Гвинея, племена, където канибализмът е останал от хилядолетия и той е ритуален канибализъм. Аз се опитвам да ги разбера тези хора.”

Мечтае да посети и останалите 80 държави

„Което мечтая, аз го постигам. Поставям си го за цел, правя план за него и стъпка по стъпка го реализирам”, казва още Александър Илиев, който има зад гърба си много постигнати мечти и е пресметнал, че все още не е посетил от работен или личен интерес около 80 държави.

Проф. Илиев е преподавал в над 50 държави по света, изучавал е 21 езика. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29