Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марио Бионди: "Музиката не е комерсиален продукт. Тя е душевност и начин на живот"

2
Италианският певец и композитор Марио Бионди
Снимка: mariobiondi.com

Марио Бионди притежава един от най-дълбоките, кадифени и разпознаваеми гласове сред съвременните джаз вокалисти. А тази вечер ще имаме шанса да чуем този глас и на живо в столичната зала 1 на НДК. Италианската звезда се завръща в България за своят втори концерт, след като през 2017-та зарадва всички свои почитатели със страхотен концерт в столичен клуб. Усещането този път със сигурност ще е по-различно, предвид голямата сцена, но емоцията и настроението с което успява да грабне публиката са гарантирани.

Бионди е роден през 1971г. в Катания, под името Марио Ранно. Страстта му към музиката се заражда още в ранна детска възраст, като семейството му е сред основните движещи сили, провокирали интереса и любопитството му.

"Баба е била певица, и то още през 40-те години на миналият век. 20 години по-късно, по този път е тръгнал и баща ми. Благодарение на баба ми имах възможността да се докосна до Синатра, Пери Комо и други сериозни изпълнители в този жанр...баща ми ме запозна със соул и ду-уап музиката." - споделя музикантът.

Големият му пробив идва едва през 2006-та, когато излиза първият му албум "Handful of soul".

"Започнах да споделям своята собствена музика още когато бях на 12...На 16 написах първите си песни, но проблемът беше, че още тогава се насочих към джаза, а по това време той не беше сред най-слушаните и харесвани стилове в Италия...Именно заради това се наложи да почакам доста дълго време преди да представя песента "This Is What You Are" на публиката, но точно тя беше моят начин да се свържа със света и хората в него."

През годините италианският джазмен е работил с велики музиканти, сред които Ал Жиро, Рей Чарлз, групата Earth Wind and Fire, Тил Брьонер, Шака Кан и много, много други.

"Израснах с музиката на Ал Жиро, Earth Wind and Fire, Кармен МакРей, Пиндо Даниеле, Рей Чарлз. Те бяха моето вдъхновение. Успях по един или друг начин да се свържа с тях...защото усетих тяхната душевност като собствена. А когато се срещнах с тях на живо беше невероятно преживяване, защото се запознах с хората, които слушам през целият си съзнателен живот. И наистина те изглеждаха точно така, както звучи тяхната музика, така както си ги представях слушайки ги."

Концертът в София е част от голямото световно турне, в което музикантът представя новият си албум "Brazil". Това е неговият 9-ти студиен албум, а особено впечатление прави връзката с бразилската култура, която е сериозно отразена и в първият му албум.

"Бразилската музика е една от любимите ми, защото е изпълнена със страст и защото притежава толкова твърда и убедителна ритмическа специфика."

Какво още сподели той за семейство си, за родната Сицилия, за вдъхновението, за личният си свят и за брадата, която вече не е част от визията му, чуйте в прикаченият звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25