Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баща и син продължават фолклорната традиция

Николай Учкунов: Истинският изпълнител се познава по бавните песни

Петър Учкунов: не можеш да избягаш от рода си, от гените

Петър Учкунов, Спас Крайнин, Николай Учкунов (от ляво надясно)
Снимка: Спас Крайнин

Николай и Петър Учкунови продължават семейната традиция на фолклорния дует на близнаците Учкунови. Бащата Николай Учкунов и синът Петър Учкунов изпълняват в дует фолклорни песни.

"Приличаме си, може би гласът, самият глас, самата специфика на гласа", смята Николай Учкунов. "Радвам се, даже съм го казвал винаги, че пожелавам на всеки баща да изпита това нещо - синът му да поеме по неговите стъпки", допълва Николай Учкунов. Двамата гостуваха на предаването "По първи петли".

 
Синът на Николай Учкунов - Петър Учкунов вижда в предаването на семейните традиции приемственост. "Като по-млад участвах също така в училищния хор в различни изяви, след това в тийнеджърските години малко се отдръпнах от това нещо, но последните 3-4 години - може би колкото повече човек узрява, осъзнава, че това е нещото, което го прави щастлив. Това е нещо, което иска да прави, не може да избяга човек от рода си, от гена." 

За интереса към фолклора Петър Учкунов споделя още: "Наистина, особено в големите градове има много школи по танци, по народно пеене. Как си го обяснявам?Това е българщината, това е българското и, рано или късно, то винаги ще ни отличава от другите държави и народи."

Петър Учкунов признава, че връстниците му приемат с радост неговите фолклорни изяви.

"Тази песен, която ще представим сега, е първата ми самостоятелна песен. Тя е стара македонска. "Белото Марийче" се казва. Най-важното нещо е една песен да ми хареса как звучи, второто важно нещо е да мога да я изпълнявам добре. И така гледам, търся стари песни, които не са чак толкова пяти и подбирам", пояснява Петър Учкунов.   

Истинският изпълнител се познава по бавните песни, вярва Николай Учкунов. "Но напоследък животът е такъв забързан... Много млади хора се интересуват от фолклор,  ходят на танци, на игротеки. Но на едно събиране младите хора искат да играят хора".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28