Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арлинд Чори: Все повече хора в Албания не гледат на Европа като на цивилизационен пример

| обновено на 26.10.19 в 10:38
Снимка: europeanwesternbalkans.com

Миналата седмица Албания, също като Северна Македония, не получи дата за начало на присъединителни преговори с Европейския съюз.

Срещу това се обявиха Франция, Холандия и Дания. Неуспехът е поредно противоречиво събитие във втория мандат на премиера-социалист Еди Рама, след като това лято столицата Тирана беше арена на антиправителствени протести, свикани от опозицията и ескалирали до вандалски прояви и сблъсъци с полицията.

Под въпрос е способността на Рама да продължи евроинтеграцията, да преодолее корупцията и олигархичните зависимости, които много албанци асоциират с управлението на страната. Албания остава държавата в Европа с едни от най-ниските възнаграждения и цялостно лоши условия на живот, а високата емиграция е константа. В тази ситуация изгубиха ли албанците вярата си в европейското бъдеще, се опита да разбере Константин Мравов от Арлинд Чори - 27-годишен университетски преподавател и социален активист. 

Има ли позитивно развитие в Албания през последните години?

Най-общо казано, условията за обикновените хора се влошават непрекъснато. Това и предишното правителство управляваха от името на богатите, като организираха всякакви корупционни схеми в полза на тази класа. Това са правителства на богатото малцинство.

Имаме икономическа олигархия, която управлява заедно с политическия елит. Те използват всякакви видове корупционни схеми чрез публично-частни партньорства. Изживяваме процеса на натрупване на капитал, чрез отнемането му от по-широкия кръг хора. Те биват лишени от публичните пространства и всякакви видове икономически потенциал, за да могат най-богатите хора в Албания да реализират печалби. Всичко това става с помощта на политическото управление, което приема закони, облагодетелстващи най-богатите.

Обикновените хора имат право на частна инициатива, но бързо биват рекетирани и ограничавани. Същевременно много хора в производствения труд биват третирани като животни. Те нямат права, някои не могат да ходят до тоалетната, понеже собственикът не позволява. Имаме едни от най-ниските заплати, а законното минимално възнаграждение често не бива зачитано. Собствениците плащат по-малко, без да се страхуват, че някой ще ги накара да спазват закона. Имаме и висока безработица - между 13 и 15 процента. Най-популярният изход за обикновените хора е емиграцията.

Каква е водещата представа за Европейския съюз - като паспорт за живот в по-добри страни или като средство за подобряване на самата Албания?

В последните години наблюдавам как хората придобиха по-прагматична представа за Европа. Не мисля, че днес повечето хора гледат на нея като някаква по-висша цивилизация, а по-скоро като на емиграционна дестинация. Използваш частичната свобода на движение, за да стигнеш до Германия и се надяваш да намериш работа. Защото условията в Албания се влошават. Във фабриките ти плащат по 180 евро месечно. Ако имаш възможност да отидеш другаде, дори да е донякъде нелегално, повечето хора ще предприемат тази стъпка. Увеличава се и легалната емиграция, като например много лекари и медицински сестри работят легално в Германия. Така че се появява и този проблем - най-добрият медицински персонал си заминава. Всеки, който може - емигрира.

Изгуби ли се доверието в Европейския съюз след като миналата седмица започването на преговори с Албания беше отхвърлено от Франция, Нидерландия и Дания?

През последните седмици все по-популярно тук е виждането, че вратите на Европейския съюз могат да останат затворени завинаги. Защото каквито и жертви да направиш, нищо няма да се случи и Европа ще ти тръшне вратата, говорейки от перспективата не на политиците, а на обикновените хора. Всяка една непопулярна реформа тук се оправдава с европейката интеграция. Ако правителството реши да приватизира водоснабдяването или започне неолиберална реформа във висшето образование, те казват, че така функционира Европа. В друг случай фермерите искаха продукцията им да бъде защитена на националния пазар, а правителството го либерализира и им каза „Това са условията на европейската интеграция. Намерете начин да се конкурирате с по-големите икономики, като рискувате да фалирате“. В очите на хората този интеграционен процес няма край и не води до членство в Европейския съюз. Сега скептицизмът нараства.

Ще доведе ли отказът до политическа криза? Тази година вече имаше протести срещу правителството на Еди Рама, сега отново се чуват искания за оставката му. Как би се променила политическата карта на Албания при предсрочни избори?

В Албания има социално-икономическа криза, криза на легитимността. Самата политическа система е все по-малко легитимна в очите на обикновените хора. В тази среда отказът на Европейския съвет може да предизвика радикализация на политическата криза, може да доведе и до предсрочни парламентарни избори. Може и самото правителство да избере такъв вариант. Засега никой не знае.

Има много варианти. Единият е правителството да запази властта. Другият е сегашната парламентарна опозиция да започне да управлява. Но има и други опции - като израстване на популярни движения от университетите и от обществото като цяло, които да формират политически алтернативи. Ситуацията е отворена. Има много експлоатация и корупция при това управление, но хората също са активни и в крайна сметка има надежда за възникване на нов начин на правене на политика.

В България наблюдавахме как след приемането ни в Европейския съюз големи дялове от щедрите фондове потънаха в корупция. От думите ви считам, че същото би се случило и в Албания.

Корупцията тук е систематична и какъвто и да е произхода на парите, хората на власт ще крадат някаква част от тях.  Но за мен е интересно как правителството и така нареченият управляващ елит са не просто корумпирани в противозаконния смисъл, а са далеч по-опасно корумпирани в написването на самите закони. Най-голяма вреда на обществения интерес в днешна Албания нанасят не политиците, които нарушават законите, а тези, които пишат закон, който привилегирова тях и богатите им клиенти. Правителството създаде публично-частни партньорства, които са законово привилегироване на определени частни компании. Всичко се извършва съгласно върховенството на закона. Най-опасна е корупцията чрез закона, който привилегирова малка група от хора.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32
Снимката е илюстративна

Ще стане ли Сърбия "стартова площадка" за летящи коли в Европа?

Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..

публикувано на 02.02.25 в 21:00
Френският министър-председател Франсоа Байру, 17 януари 2025 г.

Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета

Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година.  Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние.  Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..

публикувано на 02.02.25 в 20:59

Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Тази вечер в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано днес от лечебното..

публикувано на 02.02.25 в 20:29