Над 60 души са управлявали София от Освобождението. Тодор Живков също е бил кмет на столицата. За разлика от своя предшественик и от своя наследник, той е бил избран от хората.
Председателят на Държавната агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев сподели за БНР, че в България кметове се избират от 1878 година. По-късно администрацията на Княз Александър Първи затяга режима на провеждане на избори и изискванията по отношение на кандидатите - въвежда се възрастов и имуществен ценз. Кандидатът трябва да е на над 30 години, семеен и да притежава недвижима собственост:
„Това се оказва изключително важно, тъй като на кметовете се е гледало като на абсолютна еманация на градския елит и се е считало, че трябва да бъде солиден човек, със солидни материални възможности, който да дава на обществото, а не да взема“.
„Чак на едни местни избори през 1937-ма година за първи път жените получават право да гласуват и то само омъжените с деца“, допълни Груев.
В годините на Комунизма кметовете на големите градове са били и председатели на местните комисии по изселване от съответния град, обясни той и отличи някои от кметовете на София през годините:
„Първият изборен кмет на София след освобождението е Тодораки Пешов – човекът, който поставя основите на изграждането на София като модерен град. Важна крачка напред прави Димитър Петков. Най-голяма промяна на визията на града става при Димитър Петков. Най-общо казано той променя ориенталския облик на града, прокарва нови улици, европеизира планирането на града. Понякога тези акции на Петков са и доста силови, дори брутални - те са свързани с разрушаването на много джамии, но и на две църкви, които попадат точно в единия диаметър на днешния булевард „Мария Луиза“... Петков радикално променя хигиената на града. Друг, който си заслужава да бъде споменат, е Георги Калинков – кмет от Демократическата партия, който два пъти - преди войните и след войните - застава на поста и след смъртта си завещава цялото си имущество за благотворителност на бедни софийски деца. Не можем да прескочим и кмета Иван Иванов – човекът, който най-дълго се задържа на кметския пост, без прекъсване - 10 години - от 1934-та до 9-и септември 1944-та година. Ради Радев остава в историята с девиза „Расте, но не старее“. Той е и първият кмет, който ефективно влиза в затвора за корупция. В случая, той е и председател на Софийския комитет по снабдяването в годините на войната 1916-18 година. Оказва се, че фактически дефицитните тогава стоки, в качеството си на председател на този комитет, той е разпределял на фирми и търговци, които са близки до него лично. Това се доказва пред съда и през 1918 година се стига до ефективна присъда. Може би най-успешният сред софийските градоначалници е Владимир Вазов - човек с изключителни заслуги за развитието на града, за прокарването на Рилския водопровод, който решава един много важен проблем за града. Вазов създава и всички културни институции на София през 1928-а година“.
В Източнорумелийския период Пловдив е бил с по-голямо население от София. Именно кметът Димитър Свещаров е създал Пловдивското изложение.
Божидар Здравков пък прави модерното планиране и градоустройство на града, залесява тепетата и ги превръща в паркове.
Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..