Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Източване на дебитни карти с умни устройства - как да се предпазим

Снимка: БНР

Как да се предпазим от изобретателни хакери, които с помощта на малки преносими устройства източват средства от дебитните и кредитни карти на неподозиращи пътници в метрото например?  

За съжаление не е мит мобилното източване на безконтактни карти до лимитната стойност, позволена от банките за разплащане без ПИН код, коментира в предаването "Хоризонт до обед" експертът по кибер сигурност Любомир Тулев.  

Безконтактните технологии улесняват кражбата

Има такива регистрирани случаи през изминалите години, особено откакто технологията на безконтактните плащания навлезе в България, посочи Тулев. Особено чести са случаите в Западна Европа.

„Именно използвайки тази безконтактна технология, много престъпни фигури в страната ни се преориентираха, разработвайки малки, портативни, преносими ATM-устройства, които бяха така конфигурирани, така настроени, че да могат да генерират плащане, сякаш сте заплатили за услуга“, поясни той.

„На практика човек, който държи в своята малка чантичка или в яке, в джоба си, малко портативно устройство, буквално докосвайки се до вас, в случай, че знае къде точно се намира тази карта, къде сте я поставили въпросната ваша безконтактна карта, има възможност да източи такава сума, до определения лимит от нашата банка.“

Специални калъфчета блокират сигнала

Начинът да се защитим от подобна опасност е прост – като поставим кредитната или дебитна карта на място, в пакетче, в нещо, което около нея да блокира сигнала, посъветва специалистът, като уточни, че има фирми у нас, които произвеждат такива калъфчета или пластики.

„Които произвеждат пластика с размерите на дебитна карта. Тази карта, поставяйки я пред или зад дебитната ни карта, блокира сигнала на около сантиметър от нея. Така на практика не може да стане източването. Други производители разработват т.нар. пликчета, но при всички тях технологията, идеята е една и съща – те създават специално поле около картата на принципа на Фарадеева клетка, което на практика блокира сигнала. Картата ви на практика не може да излъчи сигнал към ATM-устройството в джоба на атакуващия, на престъпника."

Много от банките в Европа предоставят тези продукти на своите клиенти напълно безплатно, съобщи Любомир Тулев. У нас цената варира около 15-20 лв.

С преносимо устройство можеш да се сдобиеш и легално

Първият начин да се сдобиеш с техниката за източване е чрез различни форуми. Има и компании у нас, които разработват преносими терминални устройства, много по-малки от стандартните банкови продукти в магазините, заяви още Любомир Тулев. „Виждаме ги в таксиметровите автомобили например. Така че нищо не пречи дори съвсем легално да си закупиш такова устройство.“ При всички случаи обаче при легалното закупуване на подобно устройство се оставят данни за купувача.

Много хора изобщо не подозират за източването

Със сигурност има много голяма латентност на тези престъпления, те остават скрити не защото потребителят не иска да съобщи за посегателството, а защото много често дори не забелязва липсата на отклонените средства.

"Съгласете се, на ден ако плащаме няколко десетки транзакции с нашата карта, едни 25 лева може би ще направят впечатление на по-подозрителните, но доста голяма част дори няма да обърнат внимание на това", допълни Любомир Тулев. Той препоръчва потребителите да следят извлеченията от сметките си и когато не разпознаят една или друга транзакция, да попадат оплакване, защото по думите му "най-малкото остава следа".

Още по темата ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51