Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп критикува Брекзит сделката на Джонсън

Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп предупреди в четвъртък, че споразумението за Брекзит на Обединеното кралство с Европейския съюз може да бъде пречка за постигането на търговска сделка между САЩ и Великобритания след излизането на острова от ЕС.

В интервю за британското радио LBC, проведено от ръководителя на партията Брекзит - Найджъл Фараж, Тръмп настоя, че Вашингтон иска да "търгува" с Великобритания и обратно, но предупреди, че "при определени аспекти" от Споразумението за оттегляне САЩ не може да сключи търговска сделка с Обединеното кралство.

"Ние искаме да търгуваме с Великобритания, а те искат да търгуват с нас", посочи Тръмп. "И за да бъда честен с вас, тази сделка, при определени аспекти на сделката - не можете да го направите, не можете да търгувате. Не можем да сключим търговска сделка с Обединеното кралство".

Тръмп изтъкна, че при Брекзит без сделка двете страни имат по-голям шанс. Американският президент добави, че САЩ и Великобритания могат да увеличат двустранната търговия четири или пет пъти от сегашните нива, ако бъде постигнато търговско споразумение.

Тръмп изрази и разочарование, че Обединеното кралство все още не е напуснало Европейския съюз. Той подчерта, че подкрепя Брекзит още преди британския референдума през 2016 година и смята, че излизането от ЕС е "нещо добро" за Великобритания. Американският президент също отбеляза, че смята, че и Фараж, и премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън споделят това разочарование от последното отлагане на Брекзит с нови три месеца.

Доналд Тръмп обаче изрази увереност, че Брекзит ще бъде факт преди президентските избори в Съединените щати, които ще се проведат през ноември 2020 година. Той добави, че "хората са уморени да слушат" за развода между Обединеното кралство и Европейския съюз.

"Мисля, че Брекзит ще се случи преди нашите избори на 3 ноември догодина. Надявам се. Трябва да можете да го направите. Хората са уморени да слушат за него, дори ние сме малко уморени да слушаме за това. Имате правилният човек да го прави, а именно премиерът Борис Джонсън", подчерта Тръмп.

Тръмп също така посочи, че ако Борис Джонсън и Найджъл Фарадж се обединят на изборите ще се превърнат в "неудържима сила в британската политика", на което лидерът на партията Брекзит отговори, че ще бъде отворен за подобен вариант, само ако премиерът на Обединеното кралство се откаже от договорената от него "ужасна сделка" с ЕС.

Президентът на САЩ нападна пряко Джереми Корбин, който не пожела да се срещне с него при посещението му във Великобритания, като го нарече "много погрешен избор като кандидат за премиер" , изтъквайки в същото време, че Борис Джонсън е правилния човек за поста.

Тръмп допълни, че твърденията на Корбин, че британското здравеопазване ще стане лесна плячка на американците при бъдещо търговско споразумение, са абсолютно неверни.

Корбин реагира незабавно в Туитър, обвинявайки американския президент в опит да се меси в британските избори в подкрепа  на приятеля му Джонсън. Корбин допълни, че всички знаят, че американските фармацевтични компании силно се интересуват от британското  здравеопазване, което обаче, по неговите думи, "не е за продан".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С факелно шествие, венци и цветя във Враца отдават почит на Апостола

В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие.  В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града.  Там ще бъде представена..

публикувано на 18.02.25 в 05:24
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс".  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто.  Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03